Tisíce eur pro rodiny odmítnutých migrantů. Německo se je snaží dostat ze země

Německá vláda chystá vyšší příspěvky pro odmítnuté žadatele o azyl, kteří se dobrovolně vrátí do vlasti. Do konce února budou moci rodiny získat nad rámec současné dávky příspěvek ve výši do 3 tisíc eur (76 660 korun) na pořízení bydlení nebo vybavení. V případě jednotlivců půjde o částku do tisíce eur (zhruba 25 530 korun). Píše o tom list Bild am Sonntag.

Doposud dostávají v Německu uprchlíci, kteří se ještě před koncem azylového řízení rozhodnou pro návrat do vlasti, 1200 eur (30 630 korun) v případě osob starších dvanácti let. Děti dostávají 600 eur (15 315 korun). Rodina s jedním dítětem by tak díky novému bonusu mohla získat až dvojnásobek současné částky.

„Lidé jsou tím nejhnusnějším způsobem naváděni k tomu, aby se nedomáhali svých práv,“ zhodnotil finanční prémii Günter Burkhardt, šéf organizace Pro Asyl, která pomáhá uprchlíkům.

Krok německé vlády považuje za „výprodej právního státu“. Upozornil na to, že příplatek bude vyplácen jen tři měsíce, což může migranty vést k unáhleným rozhodnutím. 

Podle listu Bild am Sonntag současný příspěvek na návrat do vlasti využilo mezi letošním únorem a říjnem asi 8640 lidí.

V Německu žije 115 tisíc osob, kterým úřady odmítly udělit azyl, v období od ledna do září dostalo příkaz k opuštění Německa 35 tisíc uprchlíků. Vyhoštěno bylo v tom samém období 19 520 lidí.