Všichni teď vědí, že pravidla se změnila, tweetnul Trump a ukončil asijské turné

Americký prezident Donald Trump ukončil svou cestu po asijských zemích. Navštívil Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam a Filipíny. Politici, s nimiž hovořil, podle něj nyní vědí, že se změnila pravidla vzájemného obchodování, a to ve prospěch spravedlivosti a vyváženosti. Do vlasti se vrací „s mnoha novými asijskými přáteli“ a po příletu chystá „zásadní prohlášení“.

Donald Trump končí cestu po Asii
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

„Po mém asijském turné vědí všechny státy, které s námi obchodují, že se pravidla změnila. Se Spojenými státy musí být jednáno spravedlivě,“ napsal Trump na sociální síti Twitter s tím, že dosavadní obchodní schodky v neprospěch USA je potřeba rychle snížit. Dodal také, že jím vyjednané obchodní dohody budou spravedlivé, což se nedá říci o „hororových počinech“ předchozích amerických administrativ.

Trump se zúčastnil některých částí summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), který se koná ve filipínské Manile. S účastníky se sešel na pracovním obědě. Dalších jednání se ale kvůli organizačním průtahům nezúčastní, zastoupí jej ministr zahraničí Rex Tillerson.

Novinářům v Manile Trump řekl, že měl „velké kontroverze“ s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ohledně tří zadržených amerických občanů, kteří nesmí opustit hotel ve městě Chang-čou. Jde o členy basketbalového týmu Kalifornské univerzity. Jsou podezřelí, že kradli v obchodě. Americký prezident doufá, že se vše podaří vyřešit a studenti se brzy dostanou domů.

video Zpravodaj ČT: Trump sklidil kritiku za mírný postoj vůči Dutertemu a Si Ťin-pchingovi
Video Události, komentáře
video

Zpravodaj ČT: Trump sklidil kritiku za mírný postoj vůči Dutertemu a Si Ťin-pchingovi

Zásadní prohlášení

Na Twitteru Trump také oznámil, že po návratu do Bílého domu učiní zásadní prohlášení ke své cestě. Termín, kdy k národu promluví, zatím neupřesnil. Uvedl ale, že do Washingtonu se vrací s mnoha novými asijskými přáteli.

Těsně před odletem prezident novinářům řekl, že cestu po Asii, během níž navštívil Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam a Filipíny, považuje za fantastický úspěch. Kromě ekonomických styků, jimž dominovaly podpisy dohod mezi americkými a čínskými firmami za 250 miliard dolarů, Donald Trump nabídl, že pomůže zprostředkovat jednání mezi Čínou na jedné straně a Brunejí, Filipínami, Malajsií, Tchaj-wanem a Vietnamem o územních nárocích v Jihočínském moři.

Během své cesty si Trump také vyměnil několik ostřejších vyjádření se Severní Koreou. Totalitní režim Kim Čong-una amerického prezidenta označil za „ničitele světového míru“, Trump opáčil výzvou, aby se Pchjongjang vzdal jaderného programu a zasedl k jednacímu stolu. Na okraj turné se Trump setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Společně uznali jednotu Sýrie.

Video Zprávy v 10
video

Šámalová: Po jednání v Pekingu žádná nová politika vůči KLDR