Kambodža obvinila českého turistu za sex s nezletilou dívkou

V Kambodži byl obviněn 46letý Čech z pohlavního styku s nezletilou osobou. Podle serveru Khmer Times mu hrozí deset let vězení. Muž prý často navštěvoval rodinu jisté 14leté dívky a rodičům při každé návštěvě nechal 20 až 50 dolarů, v přepočtu 440 až 1100 korun. Muž byl v neděli zatčen a zůstává ve vazbě.

Policejní hlídka před soudem v Phnompenhu
Zdroj: Reuters Autor: Samrang Pring

Policisté z útvaru pro boj s obchodováním s lidmi a ochranu nezletilých Čecha zadrželi v domě, který si pronajímal ve městě Siemreap na severozápadě Kambodže. Našli dívčí šaty, hračky, kondomy, digitální fotoaparát a laptop.

„Vyšetřovací soudce provinčního soudu poslal muže do vazby. V případě odsouzení mu hrozí pět až deset let,“ řekl webu Khmer Times Chea Heng ze zvláštního policejního útvaru. Podle policie podezřelý v uplynulém roce často navštěvoval dům 14leté dívky a usiloval o její adopci. Když získal důvěru rodiny, dívka údajně směla za Čechem docházet do jeho bydliště, kde podle policie docházelo k sexuálnímu zneužívání.

Čech může strávit ve vazbě až půl roku 

„Dotyčný Čech byl obviněn a soudem byla zamítnuta žádost o vyšetřování na svobodě. To znamená, že zůstává ve vazbě a bude vyšetřován ve vazbě,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Dodala, že vazba může podle kambodžských zákonů trvat až šest měsíců a poté může být dotyčný zproštěn obvinění a propuštěn, anebo začne soud. Samotný fakt, že muž byl zadržen a obviněn, neznamená, že se obvinění potvrdí, podotkla mluvčí.

Pokud bude muž odsouzen, může požádat o vykonání trestu v České republice. Podmínkou je, že Česko bude Kambodži garantovat, že si trest skutečně odpyká a že kambodžské úřady budou s přesunem souhlasit. „Musel by také zaplatit náklady spojené s transferem,“ doplnila Valentová. Tato částka se podle ní pohybuje kolem 150 000 korun a více.

Zadrženého Čecha v úterý navštívil český konzul. „Žádnou další podporu ze strany českého zastoupení dotyčný nepožaduje. Budou ho navštěvovat jeho čeští přátelé na místě,“ řekla Valentová.

Sexuální zneužívání dětí je v Kambodži dlouhodobý problém. Země postupně získala pověst útočiště pro cizince, kteří mají zájem o tento druh sexu a kteří zneužívají chudoby místních obyvatel a donedávna také laxního uplatňování zákonů. Zástupce kambodžské nevládní organizace zabývající se právy dětí k případu zadrženého Čecha podle Khmer Times řekl, že celá rodina oběti byla mužem „zpracována“ a postupně se na něm stala závislou.