Slovensko čekají krajské volby. Kotlebovi chce obhajobu postu župana překazit podnikatel Lunter

Už příští sobotu Slováci zvolí nová regionální zastupitelstva a jejich vedení. Největší pozornost se upírá k Banskobystrickému kraji, který dosud řídil šéf ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko Marián Kotleba. Podle průzkumů by ho mohl porazit nezávislý kandidát Ján Lunter. Kandidatury ve prospěch Luntera se v uplynulých týdnech vzdali Martin Klus (poslanec za Slobodu a Solidaritu) a Stanislav Mičev.

Video Události
video

Slovensko čekají krajské volby. Skončí Kotleba jako župan?

Dosud zápasil jen na hřišti byznysu, teď se Ján Lunter chystá na to politické. Otec šesti dětí zbohatl na vegetariánské stravě. Zkušenosti z podnikání chce využít v čele Banskobystrického kraje.

„Personalistika a marketing, to jsou věci, které se melou na jedné i na druhé straně. Ale samozřejmě v politice je to i víc o zodpovědnosti,“ poznamenal Ján Lunter, nezávislý kandidát na župana.

Banskobystrický region patří v rámci Slovenska k těm nejméně rozvinutým. Oproti celostátnímu šestiprocentnímu průměru má několik okresů až trojnásobnou nezaměstnanost. Hlavně to chce Lunter změnit.

„Rozvoj turismu je opravdu v plenkách a na začátku, je tam co dělat. Chceme podpořit řemeslníky, farmáře, kteří začínají prodávat svoje produkty,“ dodal Lunter.

Koalice proti Kotlebovi

Poslední průzkumy přiznávají Jánu Lunterovi padesátiprocentní podporu, to je o třicet procent víc než má současný župan Marián Kotleba.

Nezávislému kandidátovi pomohlo i to, že hlavní soupeři odstoupili a podpořili ho. „S heslem všichni proti Kotlebovi, kterého označují za neofašistu,“ popsal předvolební situaci v srdci Slovenska zpravodaj ČT Lukáš Mathé.

Proti Kotlebovi se v Banskobystrickém kraji zformovala široká koalice. Ve prospěch Luntera se minulý týden vzdali kandidatury nejen dva ze čtveřice nejpopulárnějších zájemců o post hejtmana. Luntera podpořily i vládní strany včetně Smeru-SD premiéra Roberta Fica.

Jeden z odstoupivších kandidátů na post předsedy Banskobystrického kraje Stanislav Mičev nicméně varoval, že možnost úspěchu LSNS v kraji je nadále vysoká. Podle Mičeva se mnoho voličů v průzkumech veřejného mínění ke Kotlebovi nehlásí. „Nejen ten, kdo volí přímo pana Kotlebu, je jeho voličem, ale i ten, kdo volit nepřijde,“ řekl Mičev.

„V naší zemi se šíří zlo. Zlo chce z naší země udělat xenofobní nacionalistický stát. Nejde o skupinu nějakých mladých výtržníků s hloupými názory, ale jde o dobře organizovanou, profesionální a velmi nebezpečnou politickou sílu.“

Andrej Kiska

prezident Slovenské republiky

Také slovenský prezident Andrej Kiska vybídl obyvatele země, aby nebyli lhostejní a nedovolili v krajských volbách zvítězit kandidátům, kteří šíří zlo. „V demokracii stačí velmi málo, aby zlo zvítězilo. Stačí, aby dobří lidé nedělali nic,“ uvedl Kiska.