Soud uvalil vazbu na slovenského exministra Ruska. Je obviněný z objednání vraždy

Bratislavský soud vpodvečer uvalil vazbu na exministra hospodářství Pavola Ruska. Někdejšího politika a bývalého ředitele soukromé televize Markíza policie na začátku týdne zadržela a obvinila, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Sylvie Volzové. Rusko vinu popřel, proti rozhodnutí Okresního soudu Bratislava II o vazbě podal stížnost. Vražda se nakonec neuskutečnila, Volzová žije v Německu.

Video Události
video

Slovenská policie podezírá Ruska z objednání vraždy

Stížnost vůči rozhodnutí okresního soudu podal i prokurátor, protože soudce rozhodl o vazebním stíhání Ruska pouze z toho důvodu, že by mohl bývalý politik ovlivňovat svědky.

Prokuratura odůvodňovala návrh na vazbu i tím, že Rusko by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání. O stížnostech obviněného a prokurátora rozhodne krajský soud, řekl mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Proti Ruskovi podle dřívějších informací vypovídal například Mikuláš Černák, který si v současnosti odpykává doživotí za různé jiné vraždy.

Černák byl v minulosti označován za jednoho z čelných představitelů mafie na Slovensku. Podle médií jsou ve zmiňovaném případu přípravy vraždy Volzové obviněny čtyři osoby, kromě Ruska také Černák a další známé postavy slovenského podsvětí.

Černák podle slovenského listu Sme při výpovědi uvedl, že se na něj Rusko před 20 lety obrátil s požadavkem na likvidaci Volzové, s níž měl v Markíze spory. Rusko prý nabídl odměnu 20 milionů tehdejších slovenských korun a složil zálohu půl milionu korun.

V letech 2003 až 2005 byl Rusko slovenským ministrem hospodářství. Z ministerské funkce byl odvolán po aféře se směnkami, jejichž prostřednictvím si již jako ministr půjčil 100 milionů slovenských korun. Z politiky se Rusko stáhl a prodal i svůj podíl v televizi Markíza, která stejně jako česká televize Nova patří do mediální skupiny CME.