Katalánský premiér si řekl o mandát k vyhlášení nezávislosti. Žádá dialog s Madridem

Úryvek z projevu katalánského premiéra (zdroj: ČT24)

Katalánský premiér Carles Puigdemont předešel vyhrocení sporu s Madridem a místo přímého vyhlášení nezávislosti si vzal čas na jednání s centrální vládou. Vůdce separatistů sice podepsal text deklarace schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Miliony Katalánců se podle něj domnívají, že nezávislost je jediným řešením. Zároveň ale zdůraznil, že je třeba brát v potaz názory všech obyvatel autonomní oblasti.

On-line přenos

Katalánská nezávislost

  • 23:03

    Vážení čtenáři, s naší on-line reportáží se pro tuto chvíli loučíme. Děkujeme za pozornost.

  • 22:39
    Česká televize

    "Španělská vláda je přesvědčená, že to, co dnes v parlamentu řekl Carles Puigdemont, je vyhlášení nezávislosti. Hodlá použít veškeré možné prostředky, aby tomu zabránila. Není tedy vyloučeno, že spustí 155. článek ústavy, který umožňuje centrální vládě převzít moc nad autonomním regionem," uvedl z Barcelony zpravodaj ČT Petr Zavadil.

  • 22:22

    Velká demonstrace za nezávislost Katalánska, která poběhla v ulicích Barcelony, se rozpustila. 

Není to osobní rozhodnutí, ale rozhodnutí lidu. Vůlí vlády, které předsedám, je splnit slib.
Carles Puigdemont

Premiér současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu. Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Katalánský premiér uvedl, že za současnou situaci je odpovědný Madrid, který podle něj dlouhodobě odmítá přistoupit na dialog. „Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem,“ uvedl Puigdemont.

Poslanci po jeho projevu schválili text „Deklarace zastupitelů Katalánska“, v němž se hovoří o „obnovení plné svrchovanosti“ a vyzývá svět k jejímu uznání. Není jasné, zda má text nějakou právní závaznost. 

  • V referendu z 1. října hlasovalo přes 90 procent zúčastněných voličů pro nezávislost, což podle regionálního zákona zavazuje parlament k vyhlášení nezávislosti. Referenda se ovšem zúčastnilo jen zhruba 43 procent registrovaných voličů a jeho konání zakázal i španělský ústavní soud.
  • Hlasování se pokusila zmařit španělská policie, která tvrdě zasáhla proti lidem bránícím volební místnosti. Referendum podle pozorovatelů nesplňovalo obecně uznávaná kritéria například ohledně tajného hlasování či nezávislosti volebních komisí.
90’ ČT24 - Nezávislé Katalánsko? (zdroj: ČT24)

Začněte se chovat podle zákona, zní z Madridu

Místopředsedkyně španělské vlády Soraya Saénzová de Santamaría Puigdemontovi v první reakci z Madridu vzkázala, že pokud chce Katalánsko zahájit dialog s centrální vládou, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona.

„Ani pan Puigdemont, ani nikdo jiný nemůže vyvozovat závěry ze zákona, který neexistuje, z referenda, které neproběhlo, ani z vůle katalánského lidu, kterou si chce přivlastnit,“ prohlásila Saénzová v narážce na to, že katalánský zákon o nezávislosti zneplatnil ústavní soud, referendum bylo neústavní a většina Katalánců k němu vůbec nepřišla.

Premér Mariano Rajoy se kvůli situaci v Katalánsku večer sešel s vůdcem socialistické opozice Pedrem Sánchezem. Ve středu má Rajoy promluvit v parlamentu.

Puigdemont s vystoupením otálel

Začátek Puigdemontova projevu se zdržel přibližně o hodinu. Podle médií za to mohlo vyjednávání s radikálně levicovou Kandidátkou lidové jednoty (CUP), která podporuje menšinovou Puigdemontovu vládu aliance Společně pro ano (JXSí) a která usilovala o jednostranné vyhlášení nezávislosti. Zatím není jisté, jaké bude mít Puigdemontovo nejednoznačné prohlášení vliv na spolupráci obou separatistických stran.

Poslanci opozičních stran v reakcích na premiérův projev dávali najevo, že hledání podpory v Madridu mají za bláhové. „Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje,“ řekla šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za „státní převrat“.

Sám Puigdemont připomněl nesnáze při předchozích jednáních s Madridem, kdy Katalánsko chtělo s několika vládami navázat dialog o možnosti vyhlášení legálního referenda založeného na dohodě, jako tomu bylo v případě Skotů v Británii, avšak bylo opakovaně odmítnuto.

Lidé v Barceloně poslouchají premiérův projev
Zdroj: Susana Vera/Reuters

Nezávislé Katalánsko by bylo vyloučeno z EU

Puigdemont se ocitl pod tlakem z několika stran. Ministr a mluvčí španělské vlády Iňigo Méndez de Vigo jej vyzval, aby nepodnikal „nic nezvratného“ a vrátil se k zákonnému jednání.

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval Puigdemonta, aby nepřijímal rozhodnutí, které by znemožnilo budoucí dialog. Někteří evropští představitelé katalánské činitele také varovali, že by v případě nezávislosti bylo Katalánsko automaticky vyloučeno z Evropské unie. 

Odchodem z Katalánska v případě vyhlášení nezávislosti pohrozilo několik firem, které hodlaly přijmout stejné rozhodnutí jako už dříve banka Caixabank či správce rychlostních silnic Abertis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 57 mminutami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 58 mminutami

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Evropští politici i generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte blahopřejí Donaldu Trumpovi, který se stal novým americkým prezidentem. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie a Spojené státy spolu mohou dosáhnout větší prosperity a posílit společnou bezpečnost. Podle šéfa NATO Rutteho mohou rovněž společně dosáhnout míru skrze sílu a prostřednictvím Severoatlantické aliance. Německý kancléř Olaf Scholz na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty EU.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelci propustili dle dohody devadesát palestinských vězňů

Izraelská strana propustila devadesát palestinských vězňů v rámci dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o výměně rukojmí za vězně poté, co v neděli začalo platit příměří a do Izraele se vrátila tři rukojmí. Informují o tom agentury Reuters a AFP. Server The Times of Israel (ToI) uvedl, že podle teroristického hnutí Hamás je jeden z palestinských vězňů, které měl v neděli Jeruzalém propustit, stále v izraelském vězení. Hamás se nyní spolu se zprostředkovateli a Červeným křížem snaží situaci vyřešit.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 7 hhodinami
Načítání...