Zeman přiletěl do New Yorku. Setkal se s Lajčákem a poobědval s Trumpovou

Obědem v New Yorku s bývalou manželkou amerického prezidenta Donalda Trumpa, českou rodačkou Ivanou Trumpovou zahájil prezident Miloš Zeman svou pracovní návštěvu Spojených států. V průběhu dne pak jednal i se šéfem Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem a setkal se také s náměstkem generálního tajemníka OSN a vedoucím Protiteroristického úřadu OSN Vladimirem Voronkovem. 

Miloš Zeman a Miroslav Lajčák
Zdroj: facebookový profil Miloše Zemana

V noci na úterý středoevropského času převezme český prezident prestižní ocenění Bojovník za pravdu – za podporu Izraele. Cenu uděluje americký židovský fond Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF).

Trumpová do hotelu The Plaza, kde se Zeman během svého pobytu v New Yorku ubytoval, dorazila několik minut před polednem (18:00 SELČ). S českým prezidentem strávila asi půldruhé hodiny a k obědu měli například grilované kuře. Zeman dal Trumpové jako dárek zlatý přívěsek v podobě čtyřlístku. Při setkání se hovořilo mimo jiné o migraci a aktuální politické situaci v USA, sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že Zeman informoval Trumpovou o tématech, o kterých bude hovořit ve svém úterním projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. 
video Události, komentáře: český prezident v New Yorku
Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: český prezident v New Yorku

„Paní Ivana Trumpová vzpomněla nedávné setkání na Hradě a uvedla, že do České republiky se vždy velmi ráda vrací,“ uvedl mluvčí. Trump své bývalé ženě nabídl, aby se stala americkou velvyslankyní v Praze. Ta to pro časovou náročnost této funkce odmítla, což Zeman, který si ji jako ambasadorku přál, kritizoval. 

Zeman podpořil kandidaturu Šlechtové 

Při jednání s Miroslavem Lajčákem podpořil Zeman kandidaturu české ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové do čela Programu OSN pro lidská sídla (UN-HABITAT).

  • Program OSN pro lidská sídla se dříve nazýval Centrum OSN pro lidská sídla. Jeho úkolem je podporovat udržitelný rozvoj lidských sídel prostřednictvím programů, budování kapacit, šíření informací a posilování partnerství mezi vládami a občanskou společností, uvádí na svých webových stránkách Informační centrum OSN v Praze. Šlechtová se uchází o post výkonné ředitelky. 

S Lajčákem, který je zároveň slovenským ministrem zahraničí, Zeman podle svého mluvčího jednal také o reformě OSN a o novém Protiteroristickém úřadu OSN. Do jeho čela byl před několika měsíci zvolen Voronkov, se kterým se dnes český prezident setkal po Lajčákovi. „Diskutovali o možnostech zefektivnění boje s mezinárodním terorismem,“ uvedl Ovčáček.

O terorismu Zeman později mluvil i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, se kterým se podle Ovčáčka v sídle OSN setkal neplánovaně. „Pan prezident využil neplánovaného setkání k debatě o návrhu na spojení sil mezinárodního společenství v boji s terorismem, který dlouhodobě prosazuje,“ poznamenal mluvčí prezidenta.