Premiérem Pákistánu bude ministr Abbásí jen, než se úřadu ujme Šarífův bratr

Dočasným nástupcem dosavadního pákistánského premiéra Naváze Šarífa, který v pátek rezignoval kvůli obvinění z korupce, bude dosavadní ministr pro ropu a přírodní zdroje Šahíd Chakan Abbásí. Oznámila to vládní strana Pákistánská muslimská liga (PML-N). Abbásí bude stát v čele kabinetu, dokud se premiérského úřadu nebude moci ujmout Šarífův bratr Šahbáz, vybraný za trvalého nástupce.

Šahíd Abbásí
Zdroj: Reuters Autor: Drazen Jorgic

Premiér Šaríf rezignoval poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Šaríf opakovaně odmítal, že by jednal nezákonně, a tvrdil, že obvinění jsou politicky motivována. Na svůj premiérský úřad ale rezignoval, aby prý ukázal, že rozhodnutí nejvyššího soudu respektuje.

Abbásí bude stát v čele vlády do voleb plánovaných na příští rok. V nich má podle očekávání Šahbáz Šaríf získat parlamentní mandát a stát se tak způsobilým převzít premiérskou funkci. V současnosti stojí Šahbáz Šaríf v čele vlády provincie Paňdžáb.

Naváz Šaríf byl pákistánským premiérem třikrát, ale nikdy své funkční období nedokončil. Podle agentury Reuters je jeho pád vnímán jako vítězství opozičního vůdce, bývalého špičkového hráče kriketu Imrana Chána, který stál v čele pouličních protestů usilujících o Šarífovo vyšetřování a demisi.