Vlivný německý salafista, který založil „policii šaría“, stráví pět let za mřížemi

Jeden z nejznámějších německých salafistů Sven Lau půjde na 5,5 roku do vězení za napomáhání teroristické organizaci. Rozhodl o tom soud v Düsseldorfu. Šestatřicetiletý muž vinu popírá.

Video 90’ ČT24 - Jak se měří a předpovídá počasí
video

Německý salafista, který založil „policii šaría“, stráví pět let za mřížemi

Státní zastupitelství v závěrečné řeči požadovalo trest ve výši šesti a půl roku odnětí svobody, obhajoba chtěla osvobození. Soud se nakonec jasně přiklonil na stranu obžaloby.

Německého kazatele, který vyrůstal v katolické rodině a k islámu konvertoval v roce 1999, vyšetřovatelé vinili z toho, že finančně i materiálně podporoval teroristickou skupinu JAMWA, která úzce spolupracuje s radikální organizací Islámský stát.

Teroristické skupině dal podle nich Lau 250 eur a obstaral pro ni brýle pro noční vidění, do války v Sýrii také naverboval dva mladé bojovníky z Německa.

Státní zastupitelství se na proces vyzbrojilo výpověďmi několika svědků, záznamy z Lauových chatů a také fotkami a dalšími materiály z jeho počítače. Na jedné z fotek je Lau, který si říká abú Adam, zachycen spolu s pěticí mladých mužů před tankem. Přes rameno má zbraň. Videa,
jež Laua ukazují v Sýrii, jsou k vidění i na internetu.

Salafista Sven Lau před soudem
Zdroj: REUTERS
Autor: Wolfgang Rattay

Lau byl dosud v Německu známý především řadou provokací. Asi největší pozdvižení vzbudil na podzim 2014, kdy ve Wuppertalu v Severním Porýní-Vestfálsku založil „policii šaría“. Spolu s dalšími muži v oranžových vestách pak v jedné z městských částí monitoroval ulice a místní nabádal, aby přestali hrát na automatech, pít alkohol nebo poslouchat hudbu.

V západoněmeckém Mönchengladbachu charismatický kazatel a otec pěti dětí zase svého času provozoval spolek „Pozvánka do nebe“, který byl jedním z nejvýznamnějších míst pro setkávání salafistů v Německu.

Od násilí se ale Lau alespoň navenek vždy distancoval. „Z nás nemusí mít nikdo strach. Jsme proti násilí, pokud nejde o sebeobranu,“ prohlásil jednou. „Nejsem bojovník, posílám raději peníze a léky,“ řekl zase v rozhovoru s magazínem Der Spiegel na otázku, jestli chápe muslimy, kteří odejdou bojovat do „svaté války“.

Lau, který dříve působil jako hasič, byl zatčen už v roce 2014. Čelil tehdy obvinění z přípravy protistátního násilného činu. Kvůli nedostatečným důkazům byl ale propuštěn. Znovu jej policisté zatkli v prosinci roku 2015 v Mönchengladbachu. Od té doby byl ve vazbě.