Brazilského prezidenta čeká vyšetřování. Měl mařit vyšetřování korupce

Soudce brazilského nejvyššího soudu Edson Fachin dal zelenou vyšetřování prezidenta Michela Temera kvůli podezření, že souhlasil s uplacením svědka v obří korupční kauze kolem firmy Petrobras. Temer obvinění odmítá, místní média nicméně spekulují o konci vlády. Za prezidentovo odstoupení už v noci demonstrovaly v řadě brazilských měst tisíce lidí. Temer žádá rychlé vyšetření případu, úřadu se vzdát nehodlá. Demisi ale podal jeden z jeho ministrů.

Brazilský prezident Michel Temer
Zdroj: Reuters Autor: Ueslei Marcelino

Krizi kolem prezidenta odstartoval ve středu brazilský deník O Globo, který napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů (více než 14 milionů korun) bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze. Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Cunha už je jako odsouzený za korupci ve vězení, peníze měl údajně dostat za to, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu.

Prezidentský palác přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel, odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet. „Prezident Michel Temer nikdy neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí,“ uvádí se v prohlášení paláce.

Eduardo Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu Cunha inicioval proces, který loni vedl k sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Díky tomu se do nejvyššího úřadu v zemi dostal Temer z pozice viceprezidenta.

Ačkoli autenticitu ani existenci nahrávky se zatím nepodařilo ověřit, má zpráva listu O Globo už své důsledky. Tisíce lidí vyšly v noci na dnešek do ulic, aby požadovaly Temerovo sesazení. Demonstrace se konaly v Sao Paulu, v metropoli Brasílii, v Riu de Janeiro, Salvadoru či Recife.

Čeká i Temera impeachment? 

Demisi se rozhodl podat jeden z ministrů Temerovy vlády Bruno Araújo, který vede ministerstvo pro záležitost měst. Araújo je členem Brazilské sociálnědemokratické strany (PSDB), jejíž předseda Aécio Neves je rovněž vyšetřován kvůli korupci. Soudce nejvyššího soudu Fachin také schválil zbavení Nevese funkce senátora, nevyhověl ale žádosti prokuratury, aby byl Neves zatčen.

Žádost o zahájení procesu impeachmentu (sesazení) prezidenta Temera podali už ve středu dva poslanci a nyní se očekává podání třetí, kolektivní žádosti. K předání žádosti parlamentu ji ale musí nejprve schválit současný předseda dolní komory parlamentu Rodrigo Maia. O zahájení procesu pak rozhodují obě komory parlamentu.