Slovenský TASR zrušil spolupráci s agenturou, která šíří prokremelskou propagandu

Slovenská veřejnoprávní tisková agentura TASR se rozhodla odstoupit od smlouvy s ruskou agenturou Sputnik, která je nástrojem prokremelské propagandy a záměrně šíří dezinformace. Agentura Sputnik se v tomto týdnu pochlubila uzavřením dohody s TASR, a to s tím, že si obě strany budou „vyměňovat obsah, jazyk a rozvíjet společné projekty, jejichž cílem je posílit vztahy mezi Slovenskem a Ruskem“.

Ruský dezinformační web Sputnik News
Zdroj: cz.sputniknews.com

Pod vlnou kritiky nakonec šéfové slovenské tiskové agentury smlouvu přehodnotili a dohodli se na tom, že od ní odstoupí. Vedení TASR požádal o vyřešení celé kauzy ministr kultury Marek Maďarič, který následně přijaté rozhodnutí označil za správné.

TASR se hájí, že „se ani v nejmenším nezpronevěřila svému základnímu poslání“, zároveň ale ubezpečila, že „informace z agentury Sputnik nejsou počínaje 30. březnem mezi zdroji, které její zpravodajství bere v potaz“.

Výbor Národní rady Slovenské republiky pro kulturu a média pozve na své nejbližší zasedání generálního ředitele TASR, Jaroslava Rezníka, aby poslancům vysvětlil důvod a okolnosti spolupráce s agenturou Sputnik.

  • NATO označuje Sputnik za kremelskou propagandistickou mašinérii, která produkuje zpravodajství pro politické a vojenské potřeby a publikuje zkreslené články s cílem ovlivnit politické názory po světě.