Polský parlament zřejmě získá větší moc při jmenování soudců

Polská vláda schválila návrh zákona, který dá parlamentu větší slovo při jmenování soudců. Podle polského ombudsmana a soudcovské rady (KRS), která je vrcholným soudcovským orgánem v zemi, tento krok naruší ústavně zakotvenou dělbu mocí - zákonodárné, výkonné a soudní.

„Společnost musí vykonávat kontrolu všech mocí,“ řekl náměstek ministra spravedlnosti Marcin Warchol v souvislosti s novým legislativním krokem kabinetu premiérky Beaty Szydlové. „Soudy jsou jednou ze tří mocí, nikoli nadřazenou mocí, která je vyhrazena občanům, lidu,“ dodal.

Pokud parlament navržený zákon schválí a prezident ho podepíše, nový normativní akt ukončí mandáty současných členů soudcovské rady a dá zákonodárnému sboru právo zvolit 15 z 25 členů KRS. Rada má přitom široké pravomoci při jmenování soudců. Její členové jsou doposud z většiny vybíráni soudci na čtyřleté funkční období.

Připravovaný právní předpis vlády je zjevně dalším krokem strany Právo a spravedlnost (PiS) s cílem získat kontrolu i nad justicí po výrazném vítězství v parlamentních volbách v roce 2015. Začátkem loňského roku parlament již schválil novelu zákona, na jejímž základě byly sloučeny funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora.

Kromě toho je vláda obviňována nejen doma, ale i v zahraničí, včetně Evropské komise, z kroků podkopávajících legitimitu a efektivitu ústavního soudu.

Uložit