Ničivá bouře v Kalifornii: Dvě auta málem „spolkla“ jáma v silnici i s řidiči

Kalifornii zasáhla jedna z nejsilnějších bouří za poslední roky. Extrémní počasí zabilo dva lidi, stovky dalších dostaly výzvu k evakuaci. Prudké deště způsobily bleskové povodně – v Los Angeles uvázla dvě auta v díře v silnici. Město zrušilo stovky letů.

Video Počasí v Kalifornii 1
video

Potopená auta a zácpy: Kalifornii zasáhla nebývale silná bouře

„Počasová bomba“, jak meteorologové bouři nazvali, zasáhla jižní a centrální část Kalifornie. Vichr na některých místech dosahoval v nárazech 140 kilometrů v hodině, přičemž kácel stromy a zničil desítky sloupů elektrického vedení.

Jednoho člověka zabil v LA elektrický proud, když padající strom shodil elektrické dráty na jeho auto. Další osoba zemřela ve voze, který strhla voda ve městě Victorville.

Video Události
video

Silná bouře zpustošila Kalifornii

Dvě auta se zřítila do obří díry v silnici v Los Angeles. Hasiči zachránili řidičku prvního vozu, řidič druhého auta stihl vystoupit, než se jeho vůz zřítil do jámy. Podle hasiče Erika Scotta šlo o výjimečně nebezpečnou situaci – řidička zříceného vozu musela stát na kapotě, dokud mu nebyl spuštěn žebřík do třímetrové propasti. 

„Říkala jsem si jen: musím zůstat v klidu. Cítila jsem, jak voda stoupá, sáhla jsem na dveře, otevřela je a vylezla ven,“ říká Stephanie Scottová. Kromě šrámů na hlavě vyvázla bez větších zranění.

Doporučení k evakuaci dostali obyvatelé stovek domovů ve městě Duarte východně od Los Angeles a v částech Camarillo Springs.

Oblast nedávno zasáhly požáry, úřady proto mají obavy z bleskových záplav, jelikož tu chybí vegetace, jež by proudy vody zbrzdila. Řada lidí ale zůstává na místě a snaží se domy zachránit bariérou z pytlů s pískem.

Video Počasí v Kalifornii 2
video

Bouře strhávala střechy i elektrické vedení

Letiště v LA muselo zrušit nebo odložit stovky letů. V menší míře hlásí potíže i San Francisco a další místa v Kalifornii. Záplavy si vynutily uzavření některých úseků silnic a dálnic.

„Tato bouře se pravděpodobně stane nejsilnější bouří v jižní Kalifornii za posledních šest let, a možná dokonce nejsilnější od prosince 2004 či dokonce od ledna 1995,“ uvedli meteorologové s tím, že bouři přinesla extrémní tropická cyklóna, tedy oblast s nízkým tlakem vzduchu.

Série bouří zaplnila nádrže po dlouhých pěti letech sucha. Velké množství sněhu zůstává v pohoří Sierra Nevada – odtékající voda tradičně zásobuje vodou třetinu Kalifornie. Začátkem týdne silný déšť a tající sníh způsobily potíže na nejvyšší přehradě Oroville, v níž byly nalezeny obří díry. Úřady proto evakuovali 188 tisíc lidí, nyní je už ale údajně situace stabilizovaná.