
Rusko zveřejnilo záběry zdevastované Palmýry
Rusové srovnali letecké snímky z loňského června se snímky z letošního února. Bojovníci IS město obsadili v roce 2015, kontrolu nad ním ztratili loni v březnu, v prosinci ale Palmýru dobyli zpět.
V té době totiž Asadův režim potřeboval vojáky u Aleppa, kde se sváděla pravděpodobně jedna z rozhodujících bitev občanské války, v níž syrská armáda zvítězila.
„Rusové, kteří tvrdili, že bojují proti terorismu, se zaměřili na Aleppo a nechali prostor IS, aby si vzal zpět Palmýru,“ kritizoval Moskvu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Horizont ČT24: Zničená Palmýra
Nové záběry potvrzují nově poškozený tetrapylon, což je sloupoví ze 3. století, jež se nachází před římským amfiteátrem z 2. století. „Snímky jasně ukazují, že teroristé zničili proscénium, centrální část římského divadla, a sloupy tetrapylonu,“ oznámilo ruské ministerstvo.
Už dřív islamisté kompletně zničili slavný Belův chrám a Baal-Šaminův chrám, hlavní oblouk nechali radikálové zbourat buldozery. Na svém místě nebyla socha královny Zenobie a těžce poškozeno bylo také mnoho artefaktů, jež se nacházely v městském muzeu.
Na devastaci města upozornilo už v lednu UNESCO, na jehož seznamu kulturního dědictví je Palmýra zapsána. Označilo to za válečný zločin a ohromnou ztrátu pro Syřany i celé lidstvo.
Ruská armáda navíc upozorňuje na pohyb kamionů v okolí Palmýry, což podle ní může znamenat přípravu na další destrukci místa.
„Zaznamenali jsme velký nárůst pohybu nákladních vozů v blízkosti starobylého města, zatímco syrské jednotky úspěšně postupují k Palmýře. To znamená, že IS tam chce přivézt výbušniny, aby způsobil maximum škod na zbývajících architektonických památkách, než odejde,“ míní ruské ministerstvo obrany.
„O strategii a taktice operací v Sýrii nemohu nic říct. Barbaři a teroristé bohužel pokračují v ničení památek lidské civilizace. Doufáme, že dřív či později budou tato historická místa osvobozena od barbarů, které nelze nazývat lidmi,“ konstatoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Mírová jednání v Astaně visí na vlásku
Syrští povstalci podporovaní Západem mezitím zpochybnili svou účast na mírových rozhovorech, jejichž další kolo se má z ruské iniciativy konat tento týden v kazašské metropoli Astaně.
Zdůvodnili to tím, že Moskvě jako spojenci syrského režimu se nepodařilo přimět Damašek k tomu, aby plně dodržoval dohodu o příměří a podnikl gesta dobré vůle jako propuštění vězňů a zajatců.
OSN se snaží zprostředkovat mír mezi oběma hlavními stranami bez účasti islamistů již téměř rok, ale zatím bez valného úspěchu. Rusko se pokouší převzít štafetu rozhovory v Astaně od dobytí Aleppa. Ani tam se ale důvěra mezi oběma skupinami zatím nijak neprohloubila.
Povstalci usilují o zásadní politické reformy spojené s Asadovým odchodem z prezidentské funkce. Asad to ale vždy odmítal a po strategickém úspěchu v Aleppu je k tomu ochoten o to méně.