Rusové oznámili, že mírové rozhovory o Sýrii svolané OSN se odkládají

Mírové rozhovory o řešení krize v Sýrii, svolané pod záštitou OSN na 8. února do Ženevy, byly odloženy na konec února. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se v Moskvě setkal se zástupci některých syrských opozičních skupin. Termín jednání ve Švýcarsku byl přitom stanoven již před koncem loňského roku.

Sergej Lavrov míří na jednání se zástupci syrské opozice
Zdroj: Reuters

Lavrov ve svém prohlášení nijak nezdůvodnil, proč byly rozhovory přesunuty. Uvítal nicméně nedávná mírová jednání o Sýrii v kazašské Astaně, která přivedla k jednání tváří v tvář zástupce režimu prezidenta Bašára Asada a jeho odpůrce.

Jak šéf ruské diplomacie rovněž zmínil, Moskva na setkání v souvislosti s rozprouděním debaty představila i návrh nové syrské ústavy. Nešlo podle něj ale rozhodně o pokus, jak Syřanům vnucovat ruskou vůli.

Rusko, Turecko a Írán se v Astaně dohodly na tom, jak sledovat porušování příměří, které v Sýrii platí od 30. prosince, nevztahuje se však na teroristické skupiny, jako je Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu).

Moskva podle svých slov doufá, že spolupráce s Ankarou a Teheránem ohledně syrské krize bude dlouhotrvající.

Trump chce v Sýrii bezpečné zóny

Do řešení syrského konfliktu chce promluvit i americký prezident Donald Trump. V nejbližších dnech hodlá podepsat exekutivní příkaz, který ministrům obrany a zahraničí ukládá vypracovat plán pro vytvoření bezpečných zón v Sýrii. 

Bezpečné zóny navrhoval Trump i jeho demokratická protikandidátka na prezidenta Hillary Clintonová již během předvolební kampaně. Obamova administrativa se do tohoto kroku nechtěla pouštět ze strachu, že by to USA zatáhlo do přímého konfliktu se syrským prezidentem Bašárem Asadem a Ruskem.

Moskva nicméně přislíbila, že Trumpovo navrhované opatření zváží i se všemi možnými důsledky. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Spojené státy s Ruskem na toto téma nevedly zatím žádné konzultace. Zdůraznil, že je hlavně „důležité nezhoršit situaci uprchlíků“.

Ženevský mírový proces předpokládá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho protivníci z řad politické i ozbrojené opozice se dohodnou na nové ústavě a volbách. Válka v Sýrii zuří už téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 000 obětí a z domovů vyhnala miliony lidí.