Boko Haram na ústupu: Armáda je vyhnala z klíčového stanoviště

Jeden z posledních táborů hnutí Boko Haram padl – oznámil to prezident Nigérie Muhammadu Buhari s odkazem na úspěšnou operaci vojsk. „Teroristé jsou na útěku a už nemají místo, kde by se skryli,“ dodal. Militantní islamistická organizace léta terorizuje severovýchod země – dopouští se masového vybíjení vesnic i únosů.

Nigerijská armáda se zabavenou vlajkou Boko Haram
Zdroj: REUTERS Autor: Emmanuel Braun

V těžko dostupných lesích Sambisa se mnoho z bojovníků dosud ukrývalo. Armáda se na tento cíl zaměřila v rozsáhlé operaci, se kterou začala před několika týdny. V posledních měsících se jí spolu se spojenci podařilo radikály z řady oblastí vytlačit. Dostali se tak do dlouho nedostupných míst, kde objevili desítky tisíc hladovějících.

/*json*/{"map":{"lat":11.55074196590635,"lng":12.808278664156205,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":11.39926408831115,"lng":12.75238037109375,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují už sedm let severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde všude chtějí vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Konflikt si již vyžádal na 20 tisíc obětí a 2,6 milionu lidí kvůli němu uteklo ze svých domovů.

Boko Haram utrpěla v uplynulém roce výrazné ztráty mimo jiné díky společné vojenské misi Nigérie, Čadu, Kamerunu, Nigeru a Beninu. Tyto africké státy vyslaly do boje s náboženskými fanatiky až 10 tisíc vojáků.

Ubývá také rekrutů, kteří se k islamistům přidávají výměnou za peníze nebo jiné dary. V Kamerunu se k Boko Haram podle studie připojily až 4000 lidí. Podle výpovědí místních za to někdy dostali třeba motorku nebo 2000 dolarů, což je zhruba 50 tisíc Kč. Svou věrnost skupině někteří z nováčků dokázali vraždou rodičů.

Ozbrojenci podnikají útoky z Nigérie do okolních států a mají na svědomí podle odhadů 15 tisíc mrtvých a únosy stovek mužů, žen i dětí. Pozornost celého světa jim přinesl únos více než dvou set školaček z nigerijské křesťanské enklávy Chibuk. Nedávno nigerijská vláda vyjednala propuštění 21 dívek.