Jedna z největších záhad pokračuje. Trosky MH370 zřejmě v oblasti pátrání nejsou

Zmizelé letadlo společnosti Malaysia Airlines nejspíš není v prostoru, kde se dosud pátralo – tedy v jižní oblasti Indického oceánu. Vyšetřovatelé proto navrhují stroj hledat v oblasti rozšířené o 25 tisíc kilometrů čtverečních. Austrálie se k tomu ale nechystá, rodiny zmizelých pasažérů se proto často vydávají hledat trosky stroje samy.

Letadlo zmizelo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na palubě letu MH370 bylo 239 lidí, většinou Číňanů.

Stroj momentálně hledá už jen jediné pátrací plavidlo, a to v prostoru 120 tisíc kilometrů čtverečních dna Indického oceánu - zatím neúspěšně. Práci by mělo dokončit do ledna příštího roku.

Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie a francouzského ostrova Réunion se už našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu. Vyšetřovatelé zkoumají také několik dalších kusů stroje nalezených v Mosambiku a v Jihoafrické republice.

Co se s letadlem stalo, ale dál zůstává jednou z největších záhad v historii letectví. „Poté, co jsme vyloučili tuto (nyní prohledávanou) oblast, identifikovali odborníci oblast zhruba 25 tisíc čtverečních kilometrů jako oblast s vysokou pravděpodobností výskytu trosek letadla,“ uvedl australský úřad pro bezpečnost přepravy (ATSB).

Nově vytyčená oblast leží severně od současné zóny pátrání. To dosud stálo 145 milionů dolarů (3,8 miliardy korun). Experti k nové variantě došli na základě simulací letu, satelitní komunikace a modelování časového průběhu a místa nálezu trosek.

Pokud se nenajdou zbytky letadla ani v nové oblasti, budou považovat vyšetřovatelé všechny možnosti pátrání za vyčerpané, dodali odborníci.

Rodiny pasažérů se snaží po troskách pátrat samy. „Skutečně doufáme, že až skončí to pátrání na 120 tisících kilometrech čtverečních, že to celé neskončí. Vypadá to, že chtějí celé to pátrání ukončit. Prý potřebují nějaké nové důležité důkazy a nové informace, aby mohli pokračovat v pátrání. Proto to celé děláme, chtějí důkazy a my se je snažíme hledat,“ konstatovala dcera jedné pasažérky Grace Nathanová.