Smog v Paříži

Paříž dusí nejhorší smog za 10 let, doprava je omezená

Francouzská metropole se od začátku týdne potýká s nejhorší smogovou situací za celou dekádu. Do města smí střídavě jen auta, jejichž značky končí lichým, nebo sudým číslem. Úřady chtějí postupně zakázat starším vozům vjezd do centra. Nebývalému smogu čelí ale i další města včetně Lyonu.

 

Slavnou Eiffelovu věž zahalil šedivý opar a někteří turisté z Asie začali nosit masky, jak jsou zvyklí třeba v Pekingu a dalších městech. Všechna veřejná doprava je v Paříži nyní zdarma. „Auta otravují vzduch. Musíme přijmout preventivní opatření,“ řekl dopravní činitel z pařížské radnice Herve Levife.

Je to teprve počtvrté za dvacet let, kdy Paříž musela kvůli špatnému ovzduší přistoupit k podobným dopravním restrikcím - vůbec poprvé navíc několik dnů po sobě, píše agentura Reuters.

Město hodlá také zintenzivnit boj proti chronickému znečišťování ovzduší postupným zákazem vjezdu nejstarších vozidel do centra metropole. Od poloviny ledna začne v Paříži fungovat vinětový systém, který bude vyžadovat, aby měly všechny vozy nálepku označující věk a úroveň znečištění. Samolepky umožní policii kontrolovat, která auta mohou do centra.

Nemocnice jsou v pohotovosti i jinde ve Francii

Smog ale nyní ohrožuje zdraví obyvatel i v dalších oblastech Francie. Vláda už uvedla lékařské služby do stavu pohotovosti. Situace v zemi by se podle úřadů měla zlepšit o víkendu, později se ale zřejmě znovu zhorší.

„Emise (škodlivých) částic se o víkendu zpravidla sníží v důsledku slabší dopravy, navíc část smogu by měl rozehnat vítr. Pro příští týden je ale na místě ostražitost - nevidíme ho optimisticky,“ řekla Amélie Fritzová z francouzského úřadu pro kontrolu kvality ovzduší Airparif.

Situaci zhoršuje bezvětří

Jedovatý smog se každou zimu tvoří z emisí z výroby a z výfukových plynů aut, hlavně naftových, z topení dřevem a dalšími pevnými palivy. Situaci ještě zhoršuje bezvětří a teplotní inverze. Zpravidla to trvá den či dva, ale nyní situace přetrvává v důsledku tlakové výše, která se nad Francií udržuje.

Velké zamoření ovzduší jemnými částicemi a oxidem uhličitým může vyvolávat rakovinu, astma, alergie, dýchací či srdeční choroby. Francouzské úřady v postižených oblastech vyzvaly obyvatele, aby omezili sportovní a další venkovní aktivity. Žáci ve školách nesmějí chodit o přestávkách běhat ven.

Správa pařížských státních nemocnic uvedla, že od začátku měsíce vyhledalo pohotovost 2045 astmatických dětí, zatímco loni ve stejnou dobu to bylo 1516.

Podle francouzské zdravotní agentury SPF se znečištěné ovzduší v zemi podílí na 48 tisících předčasných úmrtích ročně. V EU je to podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok zhruba 400 tisíc úmrtí.