Pět let od pádu Kaddáfího. Autoritářství nahradila země politicky roztrhaná na kusy

Měla to být nadějná tečka za jednou z nejtvrdších diktatur světa, zemi ale uvrhla do více méně stálého chaosu. Libye se ani pět let od pádu režimu Muamara Kaddáfího nepřiblížila klidu. O území bohaté na ropu se pere hned několik hráčů – mezi novými třeba Islámský stát. Mezinárodně uznaná vláda v Tripolisu má pod kontrolou jen část území a řeší ostré spory s parlamentem v Tobrúku. Další oblasti kontrolují saláfističtí islamisté, různé kmeny nebo Tuaregové.

Video Horizont ČT24
video

Pět let od pádu Kaddáfího. Libye stále hledá klid

Téměř na den před pěti lety rozmetal nálet spojenců Kaddáfího konvoj. Vůdce se zmocnili a poté zabili povstalci, krátce poté bylo vyhlášeno osvobození Libye. Poměry v zemi nabraly slibný spád, konaly se volby a v zemi se dokonce obnovila těžba i vývoz ropy.

Předseda povstalecké NTC Mustafá Abdal Džalíl vyzval po převzetí moci v říjnu 2011 Libyjce ke smíření a sjednocení a řekl, že základem státu bude islámské právo (šaría). Lidé ale měli jiné představy a v nadcházejících volbách poslali k moci liberály ze Spojenectví národních sil. Ani to ale v zemi dlouho nevládlo: jen necelý měsíc po volbách – v srpnu 2012 – se vlády ujal nově zvolený Všeobecný národní kongres s premiérem Alí Zajdánem.

V únoru 2014 bylo zvoleno Ústavní shromáždění, které mělo vypracovat návrh nové ústavy země, což se ale vzhledem k zahájení bojů nestalo. Za počátek druhé občanské války jsou považovány střety znepřátelených milic v Benghází na východě země 16. května 2014, které si vyžádaly na 80 mrtvých (střetly se tam jednotky bývalého povstaleckého generála Chalífy Haftara s islamisty).

Střety poté eskalovaly zejména v červenci 2014, kdy islamisté zahájili operaci na ovládnutí Tripolisu či třetího největšího libyjského města Misuráty. V červenci 2014 také uzavřela vzhledem k bezpečnostní situaci svá velvyslanectví v Tripolisu řada zemí včetně ČR.

A od té doby si také zemi dlouhodobě rozdělilo několik orgánů se svými sídelními městy. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty premiéra Fáize Sarrádže sídlí od letošního března v Tripolisu. Dohodu o ní pomáhala vyjednat OSN. Vládu ale letos již dvakrát odmítl schválit parlament v Tobrúku.

Islamistická rada salafistické organizace Ansar aš-Šaría vládne od července 2014 v druhém největším městě v zemi Benghází na východě. Rada bezpečnosti OSN uvalila na Ansar aš-Šaría v listopadu 2014 sankce.

Radikální islamistická organizace Islámský stát (IS) vládne od listopadu 2014 ve městě Darná na východě, od konce roku 2014 ovládá i velké oblasti v okolí Syrty. V lednu 2015 IS uskutečnil první útok v Libyi, v listopadu 2015 USA poprvé bombardovaly pozice IS na východě Libye a letos v srpnu začaly USA na žádost libyjské vlády s leteckými údery na radikály z IS v Syrtě.

Menší skupiny ovládají i další oblasti v zemi, kupříkladuTuaregové pouštní oblasti na jihovýchodě země a místní milice mají pod kontrolou několik měst na severozápadě země, například Baní Valíd a Tavarga. Od května 2014 bylo v zemi v bojích údajně zabito na 4700 lidí.