Hurikán Matthew se blíží k Jamajce, krátce dosáhl nejvyšší úrovně

Hurikán Matthew, přesouvající se Karibikem, dosáhl nejvyšší páté kategorie a od roku 2007, kdy v Atlantiku řádil hurikán Felix, se stal nejsilnější bouří. Během soboty sice oslabil na čtvrtou úroveň, přesto meteorologové varují, že jeho větry dosahující až 250 kilometrů v hodině mohou ničit domy. Uragán míří na Jamajku, kde se už místní obyvatelé začali připravovat na jeho dopady. V ohrožení jsou i Kuba a Haiti.

Podle předpovědi by měl Matthew dorazit k jižnímu pobřeží Jamajky, kde se nachází jediná jamajská rafinerie, během pondělí. V ohrožení by mohla být i hojně turisticky navštěvovaná oblast Montego Bay na severu ostrova.

Přestože Matthew podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice hurikánů v sobotu zeslábl z nejvyšší - páté úrovně - na čtvrtou, jamajská vláda se připravuje na nejhorší a je v nejvyšší pohotovosti.„Doufáme, že nás hurikán nezasáhne, ale pokud se tak stane, vynasnažíme se ze všech sil předvést, že jsme lidé na svém místě,“ uvedl mluvčí vlády Robert Morgan s tím, že v pohotovosti jsou také kompletně všechny bezpečnostní a záchranné složky.

Jamajčané zaplnili obchody, aby se zajistili nouzovými zásobami. „Odešla jsem z práce, abych si vyzvedla pár věcí, svíčky, drobnosti, chleba,“ řekla Angella Wageová v narvaném obchodě v metropoli Kingstonu.

Jamajčané se připravují na příchod hurikánu Matthew
Zdroj: Reuters
Jamajčané se připravují na příchod hurikánu Matthew
Zdroj: Reuters

Podle Evana Thompsona z jamajské národní meteorologické služby by první dopady bouře mohli místní obyvatelé pocítit již v sobotu. Lijáky by měly zasáhnout hlavně východní část ostrova a ve vyšších polohách by mohly způsobit záplavy a sesuvy půdy.

Posledním velkým hurikánem, který Jamajku zasáhl, byl v roce 2012 hurikán Sandy. Vypadá to, že Matthew je zatím ještě mocnější, než byl v roce 1988 hurikán Gilbert, který způsobil na Jamajce největší škody v moderní historii země.

Varování před hurikánem Matthew už vydala i kolumbijská vláda, platí pro území poblíž hranice s Venezuelou. Na pozoru před smrští by se měli mít také obyvatelé Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

Už ve středu si Matthew vyžádal jednu oběť. Na ostrově Svatý Vincent v Malých Antilách při bouři zahynul šestnáctiletý chlapec.

Hurikán Felix v září 2007 způsobil rekordní materiální škody i smrt 150 lidí. V nynější hurikánové sezoně v Atlantiku, která začala 1. června, vzniklo 13 tropických bouří, z nichž pět zesílilo v hurikány. Jejich oběťmi se stalo šest desítek lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
13:57Aktualizovánopřed 8 mminutami

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 18 mminutami

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
17:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bill a Hillary Clintonovi odmítli vypovídat v Kongresu o Epsteinovi

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítli vypovídat v Kongresu ohledně případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Clintonovi své rozhodnutí oznámili v dopise republikánskému předsedovi sněmovního výboru pro dohled Jamesi Comerovi, který zveřejnil deník The New York Times (NYT).
před 3 hhodinami

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti.
11:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
12:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Německu obžalovali dva Ukrajince ze špionáže pro Rusko a z přípravy sabotáže

Německé generální státní zastupitelství obžalovalo dva Ukrajince ze špionáže a přípravy sabotáže ve prospěch Ruska. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Ve spolupráci se třetím občanem Ukrajiny poslali dotyční z Kolína nad Rýnem na Ukrajinu dva balíčky s GPS lokátory – cílem kroku bylo dle prokuratury otestovat způsob, jak příště poslat v balíčcích výbušninu.
před 5 hhodinami
Načítání...