Rozpory mezi Merkelovou a Seehoferem ohledně migrační politiky trvají

Špičky německé vládní koalice se sešly v Berlíně k jednání s cílem obnovit a posílit jednotu koalice, kterou narušuje především spor mezi sesterskými stranami Křesťanskosociální unií (CSU) a Křesťanskodemokratickou unií (CDU) v otázce migrační politiky. Toto téma ale nakonec bylo z dvouhodinové debaty v kancléřském úřadu vyřazeno. Předem o něm jednali šéfka CDU, kancléřka Angela Merkelová, a předseda CSU, bavorský premiér Horst Seehofer. Ke sblížení stanovisek ale nedospěli.

Angela Merkelová, Siegmar Gabriel a Horst Seehofer
Zdroj: Reuters

CSU v minulých dnech zpřísnila své požadavky na uprchlickou politiku a požaduje zejména stanovení konkrétní horní hranice přijímaných uprchlíků na 200 000 běženců ročně. To ale Merkelová odmítá.

Při jednání s předsedou třetí koaliční strany, Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), Sigmarem Gabrielem byl podle agentury DPA dohodnut harmonogram hledání řešení všech hlavních sporných věcných témat – s výjimkou migrační politiky. Tím se mají do začátku října zabývat experti a resortní politici, předsedové koaličních stran se pak sejdou k dalšímu jednání a možnému rozhodnutí.

CSU žádá horní hranici pro přijímání migrantů

Bavorská CSU v pátek na zasedání ve Schwarzenfeldu přijala dokument, v němž požaduje změny migrační politiky spolkové vlády, které je sama součástí.

„Bez horní hranice (počtu přijímaných migrantů) to nezvládneme“, řekl Seehofer. V rozhovoru s novináři ale odmítl, že by byl ve sporu s Merkelovou, a ostře dementoval také spekulace médií o možném odštěpení CSU od sesterské CDU.

„Chceme pospolitost, nikoliv ale za tu cenu, že bychom obětovali něco z politických principů CSU,“ prohlásil Seehofer před nedělním jednáním.

Tématy schůzky tak nakonec byly rozdíly v důchodech mezi západem a východem země či dědická daň.