Merkelová: Německo zůstane Německem. Se vším, co je nám na něm milé

Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé po volební porážce své křesťansko-demokratické unie (CDU) v Meklenbursku-Předním Pomořansku vystoupila v parlamentu. Podle ní se nyní musí každý sebekriticky podívat, co dělat lépe a jak znovu získat důvěru voličů. Ve zhruba hodinovém projevu řekla, že Německo je dnes v lepší situaci než před rokem a změny, kterými země prochází, k dnešní době patří.

Angela Merkelová ve Spolkovém sněmu
Zdroj: Reuters

Jediným vítězem nedělních zemských voleb byla podle Merkelové Alternativa pro Německo (AfD), která všem ostatním vzala hlasy. AfD se podařilo zmobilizovat voliče, což vedlo k tomu, že poprvé skončila před křesťanskými demokraty.

Nyní je podle Merkelové důležité, jak na výsledek budou politici reagovat. Kritizovat voliče podle kancléřky nic nepřinese, stejně tak není možné eskalovat situaci.

Politici, kteří nesou odpovědnost, musí podle Merkelové používat umírněný jazyk, jinak budou posilovat ty, co nabízejí jednoduchá řešení. „Když nebudeme zjednodušovat a budeme se držet pravdy, získáme si znovu důvěru voličů,“ míní kancléřka.

Terorismus nepřišel s uprchlíky

Merkelová je přesvědčena, že Německo dosáhlo při řešení migrační krize značného posunu. Zdůraznila, že spolková republika, do níž loni přišlo 1,1 milionu běženců, nabízí jazykové i integrační kurzy, zrychlila azylové procesy a změnila některé zákony. Nedostatky vidí kancléřka například při vracení uprchlíků, kteří nemají nárok v Německu zůstat, do zemí jejich původu.

Šéfka německé vlády se dotkla také otázky bezpečnosti, která podle průzkumů zvláště v některých spolkových zemích trápí hodně Němců. „Terorismus není nový problém, který by přišel až s uprchlíky. Protože ale ne každý uprchlík přichází s dobrými úmysly, přijmeme další opatření, abychom posílili veřejnou bezpečnost,“ nechala se slyšet. Lidé mají podle ní právo požadovat, aby politici udělali pro bezpečnost, co je v jejich silách.


Během svého vystoupení v parlamentu reagovala i na ostrou kritiku své migrační politiky, ke které se už několikrát uchýlil její koaliční partner Horst Seehofer, a vyzvala k umírněnosti. „Pokud se začneme orientovat na řešení, která nikam nevedou, nakonec ztratíme orientaci,“ upozornila Merkelová.

Seehofer dokonce loni kvůli berlínské imigrační politice pohrozil Merkelové ústavní žalobou, nakonec ale od záměru ustoupil. Po volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku se do kancléřky opřel znovu a řekl, že výsledek je odrazem její současné politiky a stav CDU je „nanejvýš hrozivý“.

Video Zprávy v 16
video

Merkelová odmítá zásadně změnit svou uprchlickou politiku

Merkelová odmítá zásadně změnit svou uprchlickou politiku

Zpravodaj ČT k proslovu Merkelové

 

Merkelová: Na našich hodnotách se nic nezmění

Kancléřka ve svém projevu ujistila, že obavy veřejnosti bere vážně a je třeba se podívat, co do budoucna udělat lépe. „Německo zůstane Německem – se vším, co na něm máme rádi a co je nám drahé,“ dodala.

Spolková republika se od svého založení neustále proměňuje a změny nejsou nic špatného. To, že Německo zůstává i nadále silnou zemí, závisí na hodnotách, jako je liberalismus, demokracie, právní stát a sociálně-tržní hospodářství. „Nic z toho se nezmění,“ zdůraznila Merkelová.