Psi záchranáři pomáhají po zemětřesení v Itálii s prohledáváním trosek

Práce hrou. Důležitou a vážnou hrou. Psi záchranáři pobíhají mezi sutinami budov středoitalských měst a jejich citlivým čumákům vděčí za život více než šedesát lidí. Němečtí ovčáci, belgičtí ovčáci, labrador nebo border kolie ovšem svou oddanou práci ne vždy zakončí šťastně – v troskách už také našli přes padesát těl bez známek života.

Každý tým je složen z jednoho psa a čtyř lidí, celkem se na prohledávání trosek podílí padesát psů. Zvířata nosí postroje různých složek, které jsou v oblasti nasazeny – od horské služby po vojenskou finanční policii. Všichni psi už od štěňat trénují zhruba dva a půl roku a pak dvakrát týdně cvičí dovednosti, které se jim při záchraně osob hodí.

Práce psů záchranářů je velmi důležitá v prvních třech dnech po katastrofě. Později už je pro zvířata těžší rozeznat pachy a přeživší pod troskami hůře identifikují.

Pomáhat po zemětřesení je pro psy velmi náročné, protože jemný prach z trosek se jim dostává do dýchacích cest. Prohlížejí ale i místa, kde by záchranáři riskovali své životy, a kam se na rozdíl od lidí lépe dostanou.

Člověka vyčenichají i čtyři až pět metrů pod zemí. V pátek se třeba zapojili do záchranných prací ve Via Cola v Amatrice, kde hledali dvě děti. Tři různí psi sice někoho označili pod troskami, ale naděje, že by osoba byla naživu, je podle záchranářů velmi malá.

Mezi zvířecími záchranáři je i Short, čtyřletý labrador narozený přímo v Amatrice, jehož majitel je místní dobrovolník. Našel celou rodinu včetně osmiměsíčního dítěte, které bohužel zemřelo.

Psi mají přesně rozdělené role. Někteří zkouší nalézt živé osoby, další hledají stopy krve a mrtvá těla. Jiní jsou používáni na stopování a další mají bránit rabování. Na místě jsou i „psí zdravotníci“ pro případ, že by se některý ze zvířecích záchranářů zranil. 

Psi záchranáři končí svou kariéru po šesti nebo sedmi letech. Odměnou jim bývá kus jídla, párek v rohlíku, míček, hračka nebo láskyplné pohlazení od svého vodiče.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sarkozymu hrozí kvůli penězům z Libye léta vězení

Ve Francii byl zahájen soud s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym v kauze korupce a ilegálního financování volební kampaně z roku 2007 penězi z Libye. Očekává se, že proces potrvá do 10. dubna. Pokud bude exprezident usvědčen, hrozí mu až deset let vězení.
před 6 mminutami

Svobodní budou sestavovat vládu v Rakousku

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil lídra Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla sestavením vlády poté, co ztroskotala koaliční jednání mezi lidovci (ÖVP) a sociálními demokraty (SPÖ). Rozhovor trval více než hodinu, poté Kickl beze slova opustil vídeňský Hofburg, informuje agentura APA.
13:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Meloniová jednala s Trumpem o zabezpečení italské vládní komunikace skrze SpaceX

Společnost SpaceX vlivného amerického podnikatele Elona Muska se přiblížila převzetí zajišťování bezpečné telekomunikace pro italskou vládu. Dohoda, o které se jedná od roku 2023, je údajně opět na dobré cestě a blíží se ke schválení poté, co se italská premiérka Giorgia Meloniová setkala o víkendu s nově zvoleným prezidentem USA Donaldem Trumpem.
před 2 hhodinami

Slováci se ptají, kde je Fico a jak se dostal do Moskvy

Úřad slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) už dva týdny neinformuje o tom, kde se předseda vlády nachází. Posledním oficiálně známým místem jeho pobytu byla Moskva, kde před Vánocemi jednal s vůdcem Vladimirem Putinem. Slovenská média uvádějí, že Fico je nyní zřejmě ve Vietnamu. Kromě toho upozorňují, že premiérovu cestu do Moskvy doprovázely nestandardní okolnosti a že dosud není jasné, co všechno obnášela.
před 2 hhodinami

Hamás měl schválit seznam rukojmí k propuštění. Není jasné, kolik z nich je naživu

Palestinské teroristické hnutí Hamás podle zdroje agentury Reuters schválilo seznam 34 rukojmí, jejichž propuštění požaduje Izrael v případě dosažení dohody o příměří. Úřad izraelského premiéra nicméně uvedl, že hnutí zatím jmenný seznam neposkytlo. Zdroj Reuters z Hamásu rovněž potvrdil, že propuštění rukojmí je podmíněno dosažením dohody o stažení izraelské armády z Pásma Gazy a o trvalém příměří. Dle stanice BBC není jasné, kolik z rukojmí zůstává naživu.
před 4 hhodinami

Ukrajinci tlačí v Kurské oblasti, Moskva tvrdí, že dobyla Kurachove

Ukrajinské síly pokračují v úderech na ruském území. V neděli večer zaútočily v ruské Kurské oblasti. Právě pozice Ukrajinců v Kurské oblasti budou důležité pro případná mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou, říká americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ruské invazní jednotky mezitím pokračují v úderech na Ukrajině, ministerstvo obrany v Moskvě tvrdí, že jeho jednotky dobyly město Kurachove v ukrajinské Doněcké oblasti. Zprávy nelze bezprostředně nezávisle ověřit.
09:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Spojené státy čelí hustému sněžení a mrazu

Sněhová bouře zasáhla sever, centrální i východní část Spojených států, pro zhruba 60 milionů obyvatel vydaly tamní úřady varování. USA může postihnout největší sněžení za poslední desetiletí, očekávají se také velmi nízké teploty. Polární vzduch se podle předpovědí přesune přes středoatlantické státy na východě USA až na Floridu, kde jsou rovněž očekávány mrazy. Státy Missouri a Arkansas vyhlásily stav nouze, zrušeny byly stovky letů.
před 4 hhodinami

Za Trumpův „den lásky“ v Kapitolu skončily ve vězení stovky lidí

Čtyři roky od bezprecedentního útoku příznivců Donalda Trumpa na Kapitol padlo už na tisíc soudních verdiktů a někteří z vůdců násilností mají strávit za mřížemi desítky let. Trump ale avizoval, že některé odsouzené hodlá omilostnit. Budovu Kongresu budou letos během potvrzování výsledku prezidentských voleb chránit mimořádná bezpečnostní opatření. Trump o útoku na Kapitol z 6. ledna 2021 hovoří jako o „dni lásky“, přičemž většina obvinění proti jeho osobě byla odložena nebo smetena ze stolu. Americká veřejnost zůstává v názoru na čtyři roky staré dění rozdělená.
před 6 hhodinami
Načítání...