Turecko reaguje na kritiku, stáhlo si velvyslance z Vídně

Turecko odvolalo svého velvyslance v Rakousku ke konzultacím. Jde o důsledek napjatých vztahů mezi oběma zeměmi. Rakousko v posledních týdnech kritizovalo poměry v Turecku a ústy svých představitelů několikrát vyzvalo k přerušení přístupových jednání EU s Tureckem.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

 Napětí mezi oběma státy v poslední době roste spolu s tím, jak se množí kritika rakouských politiků na adresu režimu vládnoucího v Turecku. Ankaru rozlítil požadavek rakouského kancléře Christiana Kerna nebo šéfa rakouské diplomacie Sebastiana Kurze z počátku srpna ukončit přístupová jednání EU s Tureckem. Přední poslanec rakouské strany Zelených Peter Pilz později vyzval, aby Vídeň uvalila zbrojní embargo na Turecko.

„Víme, že demokratické standardy Turecka zdaleka nedostačují tomu, abychom mohli jeho vstup (do EU) ospravedlnit (…) Považuji členství Turecka v horizontu let a možná i desetiletí za nemožné.“

Christian Kern

rakouský kancléř
Reagovali tak na čistky v turecké armádě, státní správě, justici a školství, které turecká vláda zahájila po zmařeném pokusu o puč v noci z 15. na 16. července. Podle kritiků nejsou opatření namířená jen proti strůjcům puče, ale i proti odpůrcům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Další kaňkou na vztazích obou států se staly titulky na světelném panelu na vídeňském letišti, které hlásaly, že Ankara umožňuje sex s dětmi mladšími 15 let. Staženy byly po intervenci tureckého velvyslance v Rakousku.

Naposledy v pondělí si ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu předvolal rakouského velvyslance, aby vysvětlil, proč byla ve Vídni povolena demonstrace na podporu separatistické turecké Strany kurdských pracujících (PKK).