Řecko: EU potřebuje plán B, kdyby Ankara vypověděla migrační dohodu

Řecká vláda žádá od Evropské unie alternativní plán po pohrůžce Ankary, že odstoupí od migrační dohody s EU, pokud Brusel do října nezruší vízovou povinnost pro turecké občany. Německému bulvárnímu listu Bild to řekl řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas. Právě Řecko by bylo první zemí, která by se potýkala s uprchlíky, kdyby je Turecko přestalo brát zpátky.

Evropská unie se musí připravit pro případ, že Turecko svoje hranice opět otevře, řekl řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas v rozhovoru pro deník Bild. „Jsme velmi znepokojení. V každém případě potřebujeme nějaký plán B,“ zdůraznil.

Vypovězením dohody o migrantech, uzavřené s EU 18. března, pohrozil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu v rozhovoru, který o víkendu poskytl německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Řekl, že dohoda funguje, protože Turecko zavedlo „velmi závažná opatření“, včetně boje proti pašování lidí. „Ale to vše záleží na zrušení vízové povinnosti pro naše občany, které je také zahrnuto do této dohody,“ dodal.

Pokud podle něj nebude pro Turky uvolněn vízový režim do října, „budeme nuceni odstoupit od dohody o zpětném přebírání osob a od dohody z 18. března“, řekl Cavusoglu.

Zmíněná dohoda Turecka a EU společně s postavením plotu v Makedonii na hranicích s Řeckem vedly k podstatnému poklesu počtu migrantů přicházejících na řecké ostrovy v Egejském moři. Zatímco na začátku roku, v lednu a únoru, tam denně přibývalo téměř dva tisíce lidí, v červnu to bylo jen padesát. V červenci tento počet ale opět stoupá, poznamenal list Frankfurter Allgemeine Zeitung.