„Nadcházející generace nikdy nezapomenou hrdiny boje za demokracii,“ uvedl Erdogan, podle kterého při zmařeném pokusu o puč zahynulo 246 lidí. Do bilance však nezapočítal mrtvé na straně pučistů. Zranění utrpělo 2185 lidí, převážně civilistů.
Podle tureckého prezidenta je důležité se nadále bránit proti „nejzáludnějšímu a nejpodlejšímu pokusu o puč v dějinách tureckého lidu“. Turky proto vyzval, aby dál drželi „demokratické hlídky“. V ulicích a na náměstích mají občané země podle Erdogana demonstrovat do té doby, „než naše země tuto těžkou fázi zcela překoná“.
Prezident připustil změnu ústavy
Hlava státu nyní v rozhovoru pro Reuters připustila, že pokud parlamentní strany najdou shodu, může dojít „k omezeným změnám v turecké ústavě“. Případnému prodloužení výjimečného stavu i po prvních třech měsících podle něj nestojí nic v cestě. V souvislosti se zmařeným pokusem o puč z minulého týdne podle prezidenta ve vazbě skončilo již 10 400 lidí. Dalších 4060 policie zatkla, a to včetně 103 armádních generálů.
Počet obětí pokusu o převrat z minulého týdne podle Erdogana stoupl na 246. Do bilance nezapočítal mrtvé na straně pučistů. Dosavadní bilance hovořila o 232 mrtvých, mezi nimiž je přes dvě stě civilistů. Počet zraněných je 2185, uvedl prezident.
Most přes Bospor se stal v noci z minulého pátku na sobotu jedním z míst nejkrvavějších střetů vojáků s civilisty. Pučisté most jako jednu z hlavních komunikací v Istanbulu na počátku pokusu o převrat obsadili, mimo jiné pomocí tanků.