Někteří občané EU možná budou muset z Británie odejít, připouští ministr pro brexit

Někteří občané Evropské unie možná nebudou moci v Británii po jejím odchodu z EU zůstat. V rozhovoru pro britský list The Mail on Sunday to řekl nový ministr pro záležitosti brexitu David Davis. Opatření by se podle něj mohlo dotknout především těch lidí, kteří do ostrovní země přišli či přijdou v době, kdy už bude jasné, kdy přesně Británie Unii opustí.

Ministr pro záležitosti brexitu David Davis
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alastair Grant

„Možná budeme muset stanovit pro uznání práva na povolení k trvalému pobytu určité datum,“ řekl Davis s tím, že Británie prý chce v jednáních s Bruselem dosáhnout „velkorysé dohody pro migranty z EU, kteří tu nyní jsou, a velkorysé dohody pro britské občany v EU“.

Davis také odmítl spekulace, že budou muset po brexitu Spojené království opustit tři miliony občanů zemí evropské sedmadvacítky. Upozornil ale i na to, že po červnovém referendu země zaznamenala nárůst počtu příchozích občanů EU. Vláda by tak podle něj mohla stanovit rozhodné datum, po kterém by příchozí občané v Británii trvale zůstat už nemohli.

Podle Davise Británie během jednání, které povede s Bruselem poté, co oficiálně požádá o spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy, který upravuje odchod země ze společenství, dosáhne toho, že bude moci zůstat součástí jednotného trhu a zároveň se nebude muset podílet na volném pohybu osob.

„Vše je otázkou jednání“

Řada evropských politiků dala ale v uplynulých týdnech najevo, že taková možnost nepřipadá v úvahu. Podle Davise se však jen „všichni staví na startovací pozice“ a vše je otázkou jednání. „Kdybych vyjednával o koupi vašeho domu či auta, také by moje první nabídka nebyla tou konečnou,“ řekl ministr. Podle něj zřejmě ale nebude přístup na jednotný trh bezplatný.

Theresa Mayová během svého prvního premiérského projevu
Zdroj: Reuters

Už nová premiérka Theresa Mayová si vysloužila kritiku za neochotu zaručit občanům EU, že budou moci ve Spojeném království zůstat i po brexitu. Do Británie v posledních letech přicházely tisíce lidí ze střední a východní části EU, především z Polska, Bulharska či Rumunska, ale i z České republiky či Slovenska.

Právě snaha omezit imigraci ze zemí Evropské unie byla jedním z hlavních motivů, proč řada Britů v červnovém referendu hlasovala pro odchod z EU. Podle unijních pravidel totiž není možné trvale omezit volný pohyb obyvatel napříč evropskou osmadvacítkou.