Rusko reaguje na americký deštník a cvičení NATO v Pobaltí přesunem vojsk na západ

2 minuty
Události: Ruské vojenské manévry
Zdroj: ČT24

Rusko ostře kritizuje protiraketový systém USA i vojenská cvičení NATO u svých hranic a v reakci přesouvá své vojáky na západ země. Argumentuje obavou o bezpečnost státu. O tu se strachuje také ukrajinský prezident, který žádá o povolení ozbrojené policejní mise OBSE, která by monitorovala dojednané volby v Donbasu. Kreml souhlasí, povstalci jsou proti.

Spojené státy v Rumunsku minulý měsíc spustily část protiraketového deštníku a další díl štítu začaly budovat v Polsku.

Kreml reagoval nejen slovy o namíření svých raket na nové cíle, ale i přemístěním vojáků. Motostřelecké brigády z Jekatěrinburgu a Samary se musejí přesunout dva tisíce kilometrů na západ. Sedm tisíc mužů posílí už tak početné jednotky na západní hranici Ruska. Do konce roku tam vzniknou i tři nové divize, každá s celkem 10 tisíci vojáky, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Raketový systém v Královci

Rusko nese velmi nelibě také cvičení Aliance v blízkosti svých hranic, nyní konkrétně v Pobaltí. „Jsme nuceni přemýšlet o podobném kroku kvůli zajištění bezpečnosti Ruska,“ vzkázal ruský prezident Vladimir Putin.

Obavy o ohrožení bezpečnosti lze slyšet nejen v Kremlu, ale i ve vedení armády či ve sdělovacích prostředcích. Šedesát procent Rusů si myslí, že Západ chce jejich zemi napadnout.

Ministr obrany tudíž nevylučuje rozmístění raketového systému Iskander v Kaliningradu, tedy pár desítek kilometrů od polské hranice. Moskva dále zbrojí, chce být se svým zbrojním průmyslem druhá na světě.

obrázek
Zdroj: ČT24

Porošenko žádá ozbrojenou misi OBSE

Přibližování ruských vojsk směrem na západ se nelíbí ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Zvláště nyní, kdy je z Donbasu téměř denně slyšet střelba a přibývá mrtvých. Ruské jednotky přitom mají být umístěny jen 15 kilometrů od hranic.

Ukrajinský prezident proto žádá povolení ozbrojené policejní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Bez ní se dle jeho soudu nemohou uskutečnit místní volby v Donbasu dojednané v rámci minských mírových dohod. „Nejdřív je třeba zajistit bezpečnost, pak teprve přijde na řadu politika,“ uvedl Porošenko.

Proti takové misi se s veškerým důrazem postavili proruští separatisté, kteří dali najevo, že přítomnost jakýchkoli cizích ozbrojenců budou považovat za intervenci. Jejich vůdce Alexandr Zacharčenko navíc prohlásil, že jakákoli představa Kyjeva o organizaci voleb je zbytečná, pokud ji neschválí povstalci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov možnost vyzbrojení evropských pozorovatelů, kteří na východě Ukrajiny kontrolují dodržování klidu zbraní, připustil. V ruské televizi prohlásil, že by mohli nosit osobní zbraně. Kreml zároveň souhlasí s návrhem, aby během předpokládaných voleb v Donbasu sledovala hlasování speciální skupina evropských kontrolorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
Právě teď

Kyjev odvolal oblastního šéfa, který připustil setkání vojáků v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce vedoucího správy Sumské oblasti, informoval v úterý server Ukrajinska pravda a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na představitele vlády v parlamentu Tarase Melnyčuka. Arťuch v pondělí v rozhovoru se stanicí Suspilne v podstatě potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve městě slavnostní setkání vojáci.
před 1 hhodinou

Egyptský turismus ohrožuje nedotčenou pláž Rudého moře

Pláž Ras Hankorab, ležící na jihu egyptského pobřeží Rudého moře, se stala středobodem sporu mezi ochránci přírody, místními komunitami a státními úřady. Zatímco vláda nabízí tuto část chráněného území investorům jako způsob, jak zvýšit příjmy z turismu, ekologové bijí na poplach kvůli hrozbě nenávratného poškození jednoho z posledních nedotčených mořských ekosystémů v Egyptě.
před 1 hhodinou

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 1 hhodinou

Věznice ve Francii se staly terčem žhářských útoků, na jednu se střílelo

Více francouzských věznic hlavně na jihu země se od neděle do noci na úterý stalo terčem útoků, především zapalování automobilů v jejich blízkosti, ale také střelby z automatických zbraní, píše agentura AFP. Podle francouzského ministra spravedlnosti Géralda Darmanina útoky souvisejí s jeho protidrogovou politikou. Jiné zdroje uvedly, že na místě útoků byla nalezena anarchistická hesla. Podle informovaných zdrojů AFP je zjevné, že akce byly koordinované.
12:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinci ukázali dronové záběry zničeného Torecku

Ukrajinská 100. mechanizovaná brigáda zveřejnila v pondělí 14. dubna letecké záběry, které ukazují téměř totální devastaci strategicky důležitého města Toreck. To leží v rámci větší průmyslové aglomerace jen pár kilometrů od linie, která v Doněcké oblasti oddělovala ukrajinské jednotky od ruskem koordinovaných sil od prvního ruského útoku na Ukrajinu v roce 2014. Rusové u Torecku zahájili útočnou operaci v červnu 2024 a od té doby ho ostřelují. Část města dostali pod svou kontrolu.
před 2 hhodinami

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
11:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 4 hhodinami
Načítání...