Brexit by zasáhl ekonomiku země trvale, varuje britský ministr financí

Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu. Uvedl to britský ministr financí George Osborne. Odchod země z EU by podle něj znamenal do roku 2030 pokles ekonomiky o šest procent ve srovnání s variantou setrvání v Unii.

Britský ministr financí George Osborne
Zdroj: Reuters Autor: Joshua Roberts

Ztráty pro britskou ekonomiku by v případě takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, odpovídaly do roku 2030 zhruba 4300 liber (145 900 korun) na domácnost ročně, napsal ministr ve sloupku pro pondělní vydání britského deníku The Times. Výsledek hlasování ve prospěch odchodu z EU by britskou ekonomiku kvůli menšímu zahraničnímu obchodu a investicím zasáhl trvale, míní také Osborne.

Březnová studie Londýnské ekonomické školy (LSE) přitom mluvila o mnohem menších zásazích britských domácností. Průměrný příjem domácnosti by podle ní kvůli nižším příjmům ze zahraničního obchodu klesl nejméně o 850 liber (zhruba 29 tisíc korun) ročně.

Sázkové kanceláře sází na setrvání v EU

O budoucnosti země v Evropské unii budou Britové rozhodovat v referendu 23. června. V Británii začala v pátek oficiální kampaň před referendem. Výsledek je podle průzkumů stále nejasný. Sázkové kanceláře ale předpokládají, že Britové se s větší pravděpodobností rozhodnou v EU zůstat.

Podle zdroje agentury Reuters by v pondělí vláda měla představit „seriózní, ponurou analýzu“ dlouhodobých hospodářských dopadů Brexitu.