KLDR podle Jižní Koreje vyvíjí raketomet s doletem střel až 200 kilometrů

Severní Korea vyvinula podle Soulu vyspělý raketometný systém, který by mohla použít ještě letos. Střely mají předpokládaný dolet 200 kilometrů, jihokorejská metropole přitom leží jen 50 kilometrů od demilitarizované zóny. KLDR je navíc podle expertů schopná nasadit jadernou hlavici na balistické rakety středního doletu. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Zdroj: Reuters/KCNA

Podle jihokorejského ministra obrany Han Min-kua je Pchjongjang zřejmě těsně před dokončením vývoje svého nového vyspělého raketometného systému (MRLS). „Podle našich odhadů KLDR zařadí tento systém do své výzbroje možná již koncem tohoto roku,“ řekl. 

Severní Korea nedávno pohrozila, že „sežehne“ úřad jihokorejské prezidentky svým „mocným raketometným systémem velké ráže“. V úterý Jižní Korea také varovala, že KLDR je podle mínění jihokorejských expertů schopná nasadit jadernou hlavici na střely středního doletu. Taková střela by mohla zasáhnout i americké vojenské základny v Jižní Koreji a Japonsku.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý měsíc prohlásil, že jeho země miniaturizovala jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety.

Kim Čong-un studuje raketovou hlavici
Zdroj: Reuters

„Věříme, že zvládli miniaturizaci jaderných bojových hlavic k upevnění na střely Rodong. Zda ji použijí, záleží pouze na politickém rozhodnutí,“ řekl jihokorejský oficiální činitel, který si nepřál být jmenován. Podle jeho informací mají střely Rodong dolet dva tisíce kilometrů. Na tuto vzdálenost jsou schopné nést tunovou bojovou hlavici. V okruhu jejich potenicálního dostřelu by se tak ocitla celá Jižní Korea, velká část japonského území, a také část Ruska a Číny.

KLDR 6. ledna provedla svůj čtvrtý jaderný test a zdůraznila, že bude pokračovat v nukleárním programu navzdory dalším sankcím Rady bezpečnosti OSN. Jihokorejský vládní činitel, citovaný zpravodajským serverem CNN, prohlásil, že v Severní Koreji může nastat chaos, až režimu v důsledku sankcí začnou docházet peníze. „V tomto okamžiku ale Kim Čong-unova vláda drží moc neochvějně ve svých rukou,“ dodal.