Akce Bělověžský prales: Proti hmyzu nastoupí dřevorubci

Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko v pátek schválil kritizovaný plán rozsáhlého kácení v Bělověžském pralese, který je jako evropský unikát na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podle nových pravidel by se v následujících deseti letech mohlo kvůli riziku rozšíření
lýkožrouta v pralese na východě Polska vykácet až 188 tisíc metrů krychlových dřeva; dosud byl limit 63 tisíc metrů krychlových.

Bělověžský prales
Zdroj: ČTK Autor: Hana Brusová

Podle ochránců životního prostředí rozsáhlé kácení zničí charakter pralesa, který se rozkládá na ploše 1500 čtverečních kilometrů a v dlouhodobém výhledu se může odrazit i na počtu turistů. Těch nyní každoročně přijíždí až 200 tisíc.

„Pokud budeme bojovat s lýkožroutem pomocí pily a sekery, přinese to více škody než užitku,“ uvedl Robert Cyglicki, šéf polské pobočky ekologické organizace Greenpeace.

Ministerstvo životního prostřední naproti tomu tvrdí, že kácení je nutné kvůli šíření dřevokazného hmyzu. Zdůrazňuje rovněž, že dřevorubci nadále nebudou moci kácet v národním parku, který z celkové rozlohy pralesa zabírá asi 10 tisíc hektarů.

„Cílem je zastavit ničení přírody, která je důležitá pro místní společenství, a zahájit proces její přirozené obnovy.“

Jan Szyszko

polský ministr životního prostředí

 Organizace Greenpeace zorganizovala petici proti kácení, na níž už je na 120 tisíc podpisů. Ekologové doufají, že Szyszkovo rozhodnutí ještě zvrátí premiérka Beata Szydlová.