Železná opona v Karibiku padá. Na ostrov přijela šéfka evropské diplomacie, chystá se tam i prezident USA

Evropská komisařka pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová je poprvé ve své funkci na Kubě. Jedná tam se šéfem kubánské diplomacie Brunem Rodriguezem Parrillou. Obě strany již uzavřely dohodu, která normalizuje vztahy mezi EU a Kubou. Unii se tak otevírá cesta k užším obchodním vztahům s karibským ostrovem.

Nová dohoda nahradí jednostrannou politiku, kterou Evropská unie vůči Kubě zavedla před 20 lety. Původní plán vylučuje veškeré vztahy s Havanou, dokud neprovede reformy, které mimo jiné umožní činnost opozice a zajistí svobodu vyjadřování. Na bod mrazu se vztahy dostaly v roce 2003, kdy Kuba při zásahu proti disentu uvěznila 75 kritiků vlády.

Kritici kubánského režimu ale upozorňují na to, že v oblasti lidských práv na ostrově stále příliš změn nenastalo. „Svět by měl vyvinout na Kubu tlak, aby osvobodila politické vězně a respektovala lidská práva,“ řekl agentuře AP disident Antonio Rodiles.

Nová dohoda by měla zjednodušit obchodování mezi Evropou a ostrovem v Karibiku a mimo jiné také umožnit frekventovanější letecká spojení. Unie patří mezi hlavní investory a obchodní partnery Kuby. Ze všech turistů, kteří na ostrov zavítají, je jich třetina právě z Evropy.

Video Studio ČT24
video

Iberoamerikanista: Politicky dohoda hraje pro Unii, ekonomicky pro Kubu

 

Po 88 letech navštíví Kubu i prezident USA

Krátce po Federice Mogheriniové se na Kubu chystá také americký prezident Barack Obama, do Havany má přijet 21. března. „Pojedu na Kubu, abych urychlil dosažený pokrok a snahy, které mohou přispět ke zlepšení života Kubánců,“ napsal Obama na svém twitterovém účtu. V Havaně se setká se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem.

Kuba a Spojené státy obnovily diplomatické vztahy loni v červenci po více než půl století. „Stále máme s kubánskou vládou nějaké neshody, o kterých budu otevřeně mluvit. Spojené státy vždy budou po celém světě bránit lidská práva,“ dodal americký prezident ve vyjádření na sociální síti.

Takovým rozhovorům se nebrání ani Havana. „Kuba je otevřená tomu, aby s americkou vládou hovořila o jakémkoli tématu, včetně lidských práv,“ prohlásila šéfka odboru kubánského ministerstva zahraničí pro styky s USA Josefina Vidalová.

Zatím jediným prezidentem Spojených států, který během svého funkčního období ostrovní zemi navštívil, byl v lednu 1928 Calvin Coolidge. V roce 1948 na Kubu přijel i tehdejší prezident Harry Truman, ten se ale pohyboval jenom v areálu základny na Guantánamu. Na Kubě byl několikrát i Jimmy Carter, ale až poté, co v roce 1981 opustil Bílý dům.

Na Kubu přijedou i Rolling Stones

Kuba také díky obnovení diplomatických vztahů zažije koncert, jaký v zemi nebyl už šedesát let. 25. března vystoupí v Havaně legendární Rolling Stones, Kubánci mají vstup zdarma. Bude to největší hudební událost na ostrově od revoluce a nástupu komunistického režimu v roce 1959.

„Během naší dlouhé kariéry jsme hráli na mnoha zvláštních místech. Ale koncert v Havaně bude pro nás milníkem a doufáme, že to tak budou cítit i naši kubánští přátelé,“ cituje agentura AP prohlášení kapely. Očekává se, že zájem o koncert bude obrovský. Vláda v Havaně dříve poslech rockové hudby trestala, viděla v ní totiž nástroj západního imperialismu.