Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že do oblasti budou vyslány další lodě, které se připojí ke třem plavidlům, která zde hlídkují už nyní.
Nově podle něj půjde také o větší spolupráci s agenturou Frontex, která má na starosti ochranu unijních hranic. Velitelé NATO podle Stoltenberga operace koordinují s řeckými i tureckými představiteli.
„Účelem nasazení NATO není zastavit či vracet lodě s migranty, ale pomoci našim spojencům Řecku a Turecku, stejně jako Evropské unii, v jejich snaze bojovat s pašováním lidí a zločineckými sítěmi, které ještě více rozdmýchávají současnou krizi,“ dodal šéf NATO.
Podle Stoltenberga je mise dobrým příkladem toho, jak mohou NATO a Evropská unie spolupracovat, aby společně čelily problémům. Spolupráci uvítali i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos.
- Rozšíření mise přichází poté, co ministři obrany Aliance 11. února schválili okamžité vyslání tří lodí NATO do Egejského moře. Jeho část mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými státy NATO, je hlavní oblastí, ve které operují pašeráci lidí.
„Nyní jdeme ještě dál tím, že budeme podnikat dvě nové věci,“ řekl Stoltenberg v rozhovoru s agenturou AP. „Dostaneme se do řeckých a tureckých teritoriálních vod a zároveň jsme se shodli s Frontexem na tom, jak budeme spolupracovat a sdílet informace, aby to, co děláme, bylo mnohem efektivnější,“ dodal šéf NATO.
V Egejském moři nyní operují německá, kanadská a turecká loď. Vyslání jednoho plavidla již potvrdila Francie a očekává se, že další spojenci budou následovat, upřesnil Stoltenberg.