NATO rozšiřuje námořní misi v Egejském moři i do řeckých a tureckých vod

Severoatlantická aliance oznámila rozšíření námořní mise v Egejském moři, která má zabránit pašování migrantů. Nově bude operovat i v řeckých a tureckých teritoriálních vodách, což je 12 námořních mil (asi 22 kilometrů) od pobřeží.

Německá loď Bonn
Zdroj: Facebook/NATO Maritime Command

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že do oblasti budou vyslány další lodě, které se připojí ke třem plavidlům, která zde hlídkují už nyní.

Nově podle něj půjde také o větší spolupráci s agenturou Frontex, která má na starosti ochranu unijních hranic. Velitelé NATO podle Stoltenberga operace koordinují s řeckými i tureckými představiteli. 

„Účelem nasazení NATO není zastavit či vracet lodě s migranty, ale pomoci našim spojencům Řecku a Turecku, stejně jako Evropské unii, v jejich snaze bojovat s pašováním lidí a zločineckými sítěmi, které ještě více rozdmýchávají současnou krizi,“ dodal šéf NATO.

Podle Stoltenberga je mise dobrým příkladem toho, jak mohou NATO a Evropská unie spolupracovat, aby společně čelily problémům. Spolupráci uvítali i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos.

  • Rozšíření mise přichází poté, co ministři obrany Aliance 11. února schválili okamžité vyslání tří lodí NATO do Egejského moře. Jeho část mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými státy NATO, je hlavní oblastí, ve které operují pašeráci lidí.

„Nyní jdeme ještě dál tím, že budeme podnikat dvě nové věci,“ řekl Stoltenberg v rozhovoru s agenturou AP. „Dostaneme se do řeckých a tureckých teritoriálních vod a zároveň jsme se shodli s Frontexem na tom, jak budeme spolupracovat a sdílet informace, aby to, co děláme, bylo mnohem efektivnější,“ dodal šéf NATO.

V Egejském moři nyní operují německá, kanadská a turecká loď. Vyslání jednoho plavidla již potvrdila Francie a očekává se, že další spojenci budou následovat, upřesnil Stoltenberg.