OSN: Boje v Afghánistánu si loni vyžádaly rekordní počet civilních obětí

Rekordní výše dosáhl loňský počet civilních obětí násilností a bojů v Afghánistánu. V důsledku dlouholeté války s radikály z hnutí Taliban přišlo v roce 2015 o život nejméně 3545 civilistů a dalších 7457 jich utrpělo zranění. Bilanci zveřejnila OSN ve své nové zprávě, podle níž je toto číslo o čtyři procenta vyšší než v roce 2014.

Deset procent z civilních obětí byly ženy, což je 37procentní nárůst oproti předchozímu roku. Dvacet pět procent pak tvořily děti, což znamená 14procentní nárůst. „Újma, která je způsobována civilistům, je naprosto nepřijatelná,“ uvedl Nicholas Haysom z mise OSN v Afghánistánu.

„Vyzýváme ty, kteří lidem v Afghánistánu způsobují tuto bolest, aby podnikli konkrétní kroky s cílem ochránit civilní obyvatelstvo a aby zastavili zabíjení a mrzačení."

Nicholas Haysom

člen mise OSN v Afghánistánu

Nejvíce lidí, 37 procent obětí, zahynulo v důsledku pozemních bojů. Výbušniny umístěné na silnici usmrtily 21 procent obětí a sebevražední atentátníci 17 procent. O devět procent více civilních obětí měly na svědomí i mezinárodní jednotky, které v zemi působí.

Jedním z těchto útoků byl například říjnový americký nálet na nemocnici organizace Lékaři bez hranic, kde zahynulo 42 členů personálu, pacientů i jejich příbuzných. Dalších 43 lidí utrpělo zranění. Celkem loni při operacích zahraničních sil zahynulo 103 civilistů a 67 jich bylo zraněno.