Francouzští poslanci schválili kontroverzní reformu ústavy

Francouzští poslanci schválili kontroverzní návrh ústavní reformy, která podle ochránců lidských práv omezuje osobní svobody obyvatel. Návrh počítá s možností odebírat státní občanství některým lidem odsouzeným za terorismus a se snadnějším a rychlejším vyhlašováním výjimečného stavu v zemi. Ten musel dosud po rozhodnutí vlády ještě schvalovat parlament. Ústavní reformu slíbil po listopadových teroristických útocích prezident Francois Hollande.

Francouzští poslanci schválili reformu ústavy
Zdroj: Reuters Autor: Charles Platiau

Na protest proti předložené novele odstoupila koncem ledna ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. Za nepřípustnou diskriminaci označila hlavně záměr zbavovat občanství lidi, kteří mají kromě francouzského i jiné občanství. V praxi by se to týkalo v naprosté většině obyvatel arabského původu.

Pro text, jímž se bude Senát zabývat v polovině března, se v dolní komoře vyslovila většina vládních socialistů, opozičních republikánů i poslanců centristické Unie demokratů a nezávislých (UDI) a krajní levice. Proti byli poslanci Levicové fronty, rebelové v Socialistické straně, část skupiny ekologistů a několik desítek republikánských poslanců, kteří reformu označili za „zbytečnou a nebezpečnou“.

Reformu ústavy inicioval prezident Hollande po loňských atentátech, při nichž 13. listopadu v Paříži skupina převážně francouzských a belgických islamistů arabského původu povraždila 130 lidí a dalších nejméně 350 osob zranila.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Francie mění kvůli bezpečnosti ústavu

Prezident zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a výjimečný stav, který platí do konce února. Parlament nyní na návrh prezidenta rozhoduje o jeho prodloužení o další tři měsíce.