Opravte ve fotbalovém atlase mapu Krymu, vyzval Kyjev české nakladatelství

Ukrajinský velvyslanec v Praze Borys Zajčuk si stěžoval na mapu ve Fotbalovém atlase světa, v níž je okupovaný Krym zobrazen jako součást Ruska. Velvyslanec v dopise Ottovu nakladatelství napsal, že publikace „mate čtenáře“. Vyjádřil naději, že kniha bude neprodleně stažena z prodeje a chyba bude okamžitě opravena. Nakladatelství označilo mapu za chybu a omluvilo se.

Ve fotbalovém atlase je Krym součástí Ruska
Zdroj: ČT24

Rusko vojensky obsadilo ukrajinský Krym předloni v březnu krátce po prozápadním převratu v Kyjevě. Evropská unie, USA a některé další státy vyhlásily v reakci protiruské sankce, anexi až na několik málo výjimek žádný stát světa neuznal.

Velvyslanec v dopise připomněl stanovisko české diplomacie, že ruská okupace Krymu je porušení norem mezinárodního práva a Česká republika ji neuzná.

Fotbalový atlas světa vydalo Ottovo nakladatelství loni na podzim. Dílo podrobně informuje o ligových soutěžích ve více než 200 zemích, o významných fotbalistech, mistrovstvích a mezinárodních turnajích. Za omyl se nakladatelství podle ukrajinských médií omluvilo a zdůvodnilo ho lidskou chybou. Kartograf použil pro atlas mapu připravenou pro jistou historickou publikaci, citoval z odpovědi českého nakladatelství deník Ukrajinska pravda. List vyjadřuje nad tímto zdůvodněním pochyby, protože „neexistovalo historické období, kdy by Krym byl částí Ruska a Ukrajina by existovala v nynějších hranicích jako nezávislý stát“.

Ottovo nakladatelství ukrajinské ambasádě údajně sdělilo, že chybná mapa neodráží jeho politická stanoviska, že jde výhradně o lidskou chybu. Vyjde-li kniha v novém nákladu, chyba se nebude opakovat.

Nejde ovšem o první případ, kdy se objevil na mapě Krym jako součást Ruské federace a kdy Kyjev protestoval. Podobného přehmatu se nedávno dopustil v Itálii analytický časopis Limes nebo francouzské vydavatelství Larousse v sociálně-ekonomickém atlasu světa na letošní rok. Společnost Coca-Cola se dostala do ještě složitější situace, když na své reklamě zveřejnila mapu Ruska bez Kaliningradu, Kuril a Krymu. Po četných ruských protestech zmíněné oblasti doplnila, pak ale naopak kvůli Krymu čelila protestu Kyjeva. Po omluvě příspěvek nakonec úplně stáhla. Chyby s Krymem jako součástí Ruska nebyl ušetřen ani největší konkurent Coca-Coly - společnost Pepsico.