Bloomberg zvažuje kandidaturu na prezidenta USA. Vadí mu „banální úroveň debat“

Miliardář a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg nevyloučil kandidaturu v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech. Úroveň debaty během volební kampaně označil v rozhovoru s deníkem Financial Times (FT) za „zoufale banální“ a „urážku voličů“. Pokud by se třiasedmdesátiletý Bloomberg ucházel o úřad hlavy státu, činil by tak jako nezávislý kandidát, připomíná agentura AFP.

Na otázku FT, zda bude kandidovat, Bloomberg odpověděl, že „zvažuje všechny možnosti“. „Poslouchám, co říkají uchazeči a jak rozhodují voliči v primárních volbách,“ dodal Bloomberg s tím, že pokud by se rozhodl vložit do boje o Bílý dům, dal by se na volební seznamy zapsat začátkem března. Zakladatel stejnojmenné finanční společnosti pak kritizoval úroveň volební kampaně a řekl, že Američané si podle něj „zaslouží více“.

O možné Bloombergově kandidatuře se hovořilo už dříve. Desátý nejbohatší muž Ameriky je podle tamního tisku znepokojen převahou Donalda Trumpa mezi republikány, údajnými přehmaty demokratky Hillary Clintonové a vzestupem levicového senátora Bernieho Sanderse mezi demokraty. Je odpůrcem držení střelných zbraní a stoupencem imigrační reformy, schvaluje sňatky homosexuálů a brojí proti zakazování potratů.

Přátelům a spolupracovníkům údajně naznačil, že by byl připraven utratit ve volbách nejméně miliardu dolarů. Ke kandidatuře jej vyzval už koncem ledna miliardář Rupert Murdoch.

V USA dosud nezávislý kandidát prezidentské volby nevyhrál. Podle nedávného průzkumu by ani Bloomberg neměl velkou šanci a jeho kandidatura by spíše pomohla realitnímu magnátovi Trumpovi, pokud by získal republikánskou nominaci, a zároveň snížila náskok Clintonové vůči Trumpovi.

Po státě Iowa se dnes koná výběr obou hlavních politických formací ve státě New Hampshire, o prezidentskou nominaci se utkají dva demokraté a devět republikánských politiků. I když jsou volební analýzy v předpovědích opatrné, dnešním favoritem republikánů je miliardář Trump a v demokratickém táboře má nejvyšší preference vermontský senátor Sanders.