Odpůrce špehování Paul vzdal republikánské primárky, Trump chce opakovat Iowu

Republikán Rand Paul odstoupil z boje o prezidentskou nominaci ve stranických primárkách. V prvním hlasování ve státě Iowa skončil pátý, když ho podpořilo jen 4,5 procenta delegátů. Dvaapadesátiletý politik prosazuje nízké daně a brojí proti vojenským intervencím nebo rozsáhlému sledování komunikace tajnou službou NSA.

„Byla to neuvěřitelná čest vést zásadovou kampaň o Bílý dům. Dnes skončím tam, kde jsem začal, připraven a ochoten bojovat za věc svobody,“ uvedl liberálně smýšlející senátor ze státu Kentucky. Nyní ho čeká boj o znovuzvolení do Senátu.

O republikánskou nominaci se v minulosti několikrát neúspěšně ucházel i jeho otec Ron Paul, který byl členem Sněmovny reprezentantů.

Nominační hlasování v Iowě skončilo mezi republikány překvapivě, když ho nevyhrál favorizovaný miliardář Donald Trump, ale texaský senátor Ted Cruz. Naopak mezi vážné uchazeče o Bílý dům se zařadil floridský senátor Marco Rubio, který skončil třetí.

Trump ve středu obvinil Cruze z podvodů ve volební kampani a vyzval k opakování republikánského nominačního souboje v Iowě.

Cruzova kampaň podle něj šířila dezinterpretace jeho postojů a uváděla nepravdivé informace – třeba to, že Ben Carson se chystá z boje odstoupit, což nebyla pravda. Lidé z Cruzova štábu se ale za tuto informaci Carsonovi omluvili s tím, že to bylo nedorozumění.

V úterý večer v televizi Fox News přitom americký miliardář tvrdil, že druhé místo v Iowě za neúspěch nepovažuje. „V Iowě jsem dopadl dobře, utratil jsem (na kampaň) méně než téměř kdokoli jiný,“ prohlásil Trump.

Trump si v příštích primárkách v New Hampshire věří

Jako důvody prohry s Cruzem uvedl malé zkušenosti v politickém boji, nedostatečný přímý kontakt s voliči i komplikovaný systém volebních shromáždění. Šance v New Hampshire, kde se budou konat primárky příští týden, hodnotí Trump vysoko. Vítězství předpovídat nechtěl s tím, že doufá ve výhru, ale prohry se neobává. „Nebyla by to ta nejhorší věc na světě,“ prohlásil o druhém nebo třetím místě.

Zdroj: US embassy, ČT24, Wikipedia.org, Americké centrum