Poslední debata republikánů před primárkami: Bez Trumpa, ale o Trumpovi

Nepřítomnosti Donalda Trumpa, který celostátně vede v boji o republikánskou nominaci do boje o Bílý dům, využili jeho konkurenti během své sedmé televizní debaty. Jejími hlavními tématy byly boj proti terorismu a kritika současné vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Republikánští kandidáti v poslední televizní debatě před primárkami
Zdroj: Reuters Autor: Jim Young

Miliardář Trump účast na poslední debatě republikánských uchazečů o prezidentské křeslo před začátkem volebního maratonu odmítl kvůli sporu s televizní stanicí Fox News a jednou z jejích moderátorek Megyn Kellyovou, která moderovala i tuto debatu. Své síly tak nakonec poměřilo jen sedm republikánů: Ted Cruz, Marco Rubio, Ben Carson, Jeb Bush, Chris Christie, John Kasich a Rand Paul.

Cruz, který má spolu s Trumpem největší šanci na zisk nominace v Iowě, zahájil debatu ironickou narážkou na časté urážky ze strany mediálního magnáta. „Jsem šílenec a všichni na tomto pódiu jsou hloupí, tlustí a oškliví. A Ben (Carson) je hrozný chirurg,“ uvedl Cruz. Následně svým protivníkům poděkoval, že prokázali voličům v Iowě úctu a debaty se na rozdíl od Trumpa zúčastnili. Bývalý floridský guvernér Jeb Bush, který je častým cílem Trumpových invektiv, uvedl, že mu Trump svým způsobem chybí. „Byl mi plyšovým medvídkem,“ řekl.

Video usa
video

Poslední debata republikánů se odehrála bez Trumpa, soupeři toho využili

Poslední debata republikánů se odehrála bez Trumpa, soupeři toho využili

Jedním z ústředních témat debaty byla bezpečnost Spojených států a boj proti terorismu, především proti organizaci Islámský stát (IS), která ovládá rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. Například senátor Rubio slíbil, že jako prezident by pronásledoval teroristy, „ať by byli kdekoli“. „A pokud je chytneme živé, pošleme je do Guantánama,“ dodal. Vyzval rovněž k uzavírání mešit v USA, v nichž dochází k radikalizaci muslimů. Kromě terorismu se během debaty hovořilo i o migraci či vztazích USA s Ruskem.
Marco Rubio

Marco Rubio

„Pojďme si na začátku ujasnit, o čem tato kampaň je. Ta není o Donaldovi Trumpovi. Je to zábavný chlap, největší showman na světě. Ale tahle kampaň je o nejlepší zemi na světě a jejím prezidentovi, který systematicky ničí všechno, díky čemu se Amerika stala výjimečnou.“

Marco Rubio

Kritiky se kromě prezidenta Obamy dočkala také uchazečka o demokratickou nominaci do boje o prezidentský úřad Hillary Clintonová. Třeba podle newjerseyského guvernéra Christieho není bývalá první dáma způsobilá k výkonu funkce prezidentky USA.

Megyn Kellyová moderovala poslední republikánskou debatu před primárkami
Zdroj: Reuters
Autor: Jim Young

V srpnové televizní debatě republikánů se Trump pustil do konfliktu s moderátorkou stanice Fox News Megyn Kellyovou, která chtěla znát jeho vztah k ženám. V minulosti je Trump častoval surovými nadávkami jako „tlustá prasata“ nebo „povalečky“. V besedě miliardář otázku Kellyové smetl se stolu s tím, že je jen projevem politické korektnosti. Vysloužil si za to bučení diváků ve studiu. Později uvedl, že na něj moderátorka útočila kvůli tomu, že právě menstruovala. Podle Trumpa je vůči němu novinářka zaujatá. Právě Kellyová ale spolu se dvěma kolegy moderovala i sedmou debatu, což mimo jiné vedlo Trumpa k odmítnutí účasti v ní.

Podle agentury Reuters Trump krátce před začátkem debaty vedení Fox News nabídl, že se nakonec zúčastní, pokud mu stanice pošle pět milionů dolarů (123,6 milionu Kč) na charitu. Stanice Fox News nabídku odmítla.

Donald Trump v době republikánské debaty promluvil k veteránům
Zdroj: Reuters
Autor: Aaron P. Bernstein
Trump se v době debaty setkal s veterány

Trump nakonec zorganizoval ve stejnou dobu, kdy probíhala debata, konkurenční akci v Des Moines, na níž se snažil vybrat peníze na pomoc veteránům. „Upřímně řečeno jsem tu nechtěl být, chtěl jsem být asi pět minut odsud,“ řekl Trump svým příznivcům. „Když se k vám ale chovají zle, musíte se postavit za svá práva, ať se nám to líbí, nebo ne,“ dodal. Kromě zhruba 700 příznivců přišli Trumpa na akci podpořit také dva další republikánští kandidáti na prezidenta: bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum a guvernér Arkansasu Mike Huckabee.

Jak uvedl v rozhovoru pro ČT amerikanista Jakub Lepš, Trump neúčastí v debatě a uspořádáním vlastní akce znovu ovládl média. „Skoro to vypadá, že se rozhodl velmi dobře a využil toho pro svou popularitu,“ poznamenal Lepš. Jeho stoupenci jej díky tomu chápou jako zásadového muže, navíc si lepší konkurenční téma než veterány nemohl vybrat - podle svého twitterového účtu na ně vybral šest milionů dolarů, zatímco „politici mluvili“.

Mike Huckabee a Rick Santorum se společně s Donaldem Trumpem zúčastnili akce na podporu veteránů
Zdroj: Reuters
Autor: Aaron P. Bernstein

Debata neměla podle analytiků jasného vítěze

Jasný vítěz z debaty podle analytiků nevzešel. Ačkoli si Cruz v počátku vedl velmi dobře, postupně ztrácel dech. Naopak Bushovi se diskuse vydařila, podle komentátorů byla jednou z jeho nejlepších. Velmi nevýrazný byl Carson, který prý vypadal, jako by měl školní referát na knihu, kterou nečetl a ze které si jen zběžně prolétl přebal.

Podle Brada Woodhouse, který stojí v čele liberálního výzkumného sdružení Correct the Record, se ostatní republikánští kandidáti snažili nepřítomného Trumpa zoufale a beznadějně dohnat.

„Nezářil tak jako posledně,“ uvedl o Cruzovi Charles Cooke, který píše pro politický časopis National Review. „Bush byl lepší. Rand Paul si vedl mimořádně dobře,“ dodal. „Rand Paul mě překvapil nejvíc. Měl říz, ostrost a mluvil k věci,“ napsal Ari Fleischer, který byl mluvčím někdejšího prezidenta George Bushe mladšího.

Maraton primárek začíná v pondělí v Iowě

Volební shromáždění v Iowě zahájí už v pondělí maraton prezidentských primárních voleb, v nichž se rozhodne, kdo se postaví v souboji o prezidentský úřad proti demokratickému kandidátovi. Tím by se podle dosavadních průzkumů mohla stát bývalá první dáma a exministryně zahraničí Hillary Clintonová. Jejím největším demokratickým rivalem je výrazně levicový vermontský senátor Bernie Sanders. Z demokratů se o nominaci uchází také Martin O'Malley, který má však jen mizivou podporu.

Šance na zisk republikánské nominace v Iowě má jak Trump, tak Cruz. Trump se na celostátní úrovni těší mimořádně vysoké popularitě, poslední průzkumy mu přisuzují podporu 41 procent republikánských voličů. Cruz, který je považován za jeho jediného vážného rivala, za ním zaostává o 22 procentních bodů. Žádný z ostatních republikánských kandidátů v sondáži stanice CNN nedosáhl dvouciferného výsledku. Průzkumy z Iowy ale žádného jasného vítěze neudávají.