Londýnské metro stávkuje, kolabuje doprava

Londýn - Kolem půl osmé večer našeho času má skončit 24hodinová stávka zaměstnanců londýnského metra související s plánovaným zavedením celonočního víkendového provozu. Média od rána varují před dopravním peklem, na sociálních sítích kolují snímky autobusů obležených davy cestujících. Londýnské metro denně přepraví přes dva a půl milionu lidí.
Plné autobusy na londýnské Victoria Station
Zdroj: REUTERS Autor: Darren Staples

Lidé se ráno snažili dostat do práce jinými prostředky, například po železnici nebo lodní dopravou po Temži. Dopravní podnik nasadil 250 autobusů navíc. Podobně jako při předchozí červencové stávce Londýňané zjistili, že populární taxislužba Uber zvýšila ceny 1,8krát oproti normálu.

Odbory požadují zvýšení mezd v souvislosti s rozšiřováním pracovní doby o víkendech, kdy město nově plánuje zavedení celonočního provozu. Londýnský starosta Boris Johnson stávku označil za vydírání a prohlásil, že o dalších penězích pro zaměstnance metra nemůže být řeč. S odbory už prý mnohokrát na toto téma jednal. „Co teď ale neudělám, je, že si sednu a budu s nimi vyjednávat – teď, když dávají Londýňanům nůž na krk,“ řekl Johnson.

Video Milan Kocourek ke stávce v londýnském metru
video

Milan Kocourek ke stávce v londýnském metru

Londýnské podzemní dráhy veřejnosti sdělily, že jejich nejnovější návrh předložený odborářům je zaměřen na zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. Zahrnuje mimo jiné dvouprocentní zvýšení mezd v letošním roce, příplatek za noční práci ve výši 200 liber (téměř 7800 korun) u řidičů a zvláštní jednorázovou odměnu ve výši 500 liber pro ostatní noční zaměstnance metra – až bude noční služba 12. září zavedena. Odborové organizace ale nabídku odmítly jako nedostatečnou. Poukazují přitom na to, jak hodně bude narušen soukromý život mnohých zaměstnanců.