Kolony na Jadran nepolevují. Trpělivost a plnou nádrž s sebou

Vídeň - Řidiči směřující do Chorvatska musejí počítat už od rakouských hranic s mnohahodinovým zpožděním. Na Tauernské dálnici vedoucí ze Salcburku směrem na Villach se tvoří masivní kolony. Situace na silnicích a dálnicích směrem k Jaderskému moři se sice v odpoledních hodinách trochu zlepšila, na řadě míst ale i nadále zůstávají dlouhé fronty aut. Řidiči se proto zdrží někde i několik hodin. Tento víkend má být pro cestu do Chorvatska nejhorším z celých prázdnin.
Kolona na Tauernské dálnici za Salzburkem ve směru na Villach
Zdroj: ČTK/APA
Video Události: Kolony místo dovolené
video

Události: Kolony místo dovolené

Události: Kolony místo dovolené

UD 01.08.2015

Speciál ČT24: Dopravní kolaps v Evropě

Řidiči směřující k chorvatskému Jadranu musejí i nadále počítat se zdrženími od Rakouska. Tento víkend bude pro cestu do Chorvatska, ale i zpět zřejmě nejhorším z celých prázdnin. V zemi už ráno zcela zkolabovala doprava v okolí Záhřebu. Zdržení postihlo motoristy rovněž na některých německých dálnicích.

Provoz je nyní v Německu relativně slabý, přestože tento víkend začínají školní prázdniny v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku. Podle informací autoklubu ADAC se zácpy tvoří zejména v okolí Hamburku a na západě země mezi Frankfurtem nad Mohanem a Stuttgartem. K těmto řidičům se navíc připojí auta směřující do Nizozemska a Skandinávie, kde prázdniny naopak končí.

  • Martin Jonáš, zpravodaj ČT v Německu: „Podle odborníků by mohl být tento víkend pro řidiče nejhorší z celého léta, němečtí odborníci ale varují i před dvěma následujícími víkendy. Tím hlavním problémem tohoto víkendu jsou začátky prázdnin v lidnatých spolkových zemích - Bavorsku a Bádensku-Württembersku.“

Českým řidičům by mohla cestování zkomplikovat odpolední nehoda na dálnici A3 mezi Norimberkem a Pasovem, kvůli níž byl uzavřen jeden jízdní pruh ve směru na Pasov a vznikla zácpa. S hustým provozem je třeba počítat také na dálničním obchvatu Mnichova a na navazující dálnici A8 ve směru na Salcburk.

/*json*/{"map":{"lat":47.27362024871263,"lng":13.54819996718743,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Rakousku zůstává problematickým místem tunel Ofenauer na Tauernské dálnici vedoucí ze Salcburku směrem na Villach. Podle ÚAMK tam stále stojí tři kilometry dlouhá kolona. S přibližně hodinovým zdržením je nutné nadále počítat před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, kde se fronta aut smrskla jen nepatrně ze 14 na 12 kilometrů. Na dálnici A9 před tunelem Ottsdorf ve směru na Graz popojíždí čtyři kilometry dlouhá kolona.

Ve Slovinsku je stále těsno ve všech směrech na Chorvatsko, i když někde velký nával polevil. Zlepšila se především situace na konci dálnice Maribor-Ptuj, kde se původně 25kilometrová kolona zmenšila na pět kilometrů, a na navazujícím přechodu do Chorvatska Macelj, kde se čekací doba zkrátila na „pouhých“ 30 minut. Kolem hodiny se ale stále čeká na slovinsko-chorvatských přechodech na Istriji (Jelšane, Starod, Dragonja a Sečovlje).

  • Petr Vomáčka, mluvčí ÚAMK: „V kolonách by se řidiči měli chovat ohleduplně k ostatním, nijak nezmatkovat, hlavně nevystupovat z vozidla, protože ta kolona se může nenadále rozjet. Dále musíme mít plné nádrže pohonných hmot, protože spotřeba v koloně je daleko větší, než když jedeme. Navíc čerpací stanice v zahraničí nejsou tak blízko jako v České republice, je to zpravidla kolem 50 - 60 kilometrů.“

Chorvatsku je podle ÚAMK nadále dopravní kolaps na dálničním obchvatu v Záhřebu. Kolony se tam tvoří především u mýtnic. Svízelná situace je zejména na mýtné bráně Lučko, kde stojí auta až do vzdálenosti 25 kilometrů, ve směru na jih ale „jen“ 8 kilometrů.

Silný provoz trvá před rozdělením dálnice A1 na Istrii a na Split a také před tunely Malá Kapela a Sveti Rok. Daleko horší situace je na dálnici A1 vedoucí dále na jih. Ke zpomalení provozu na této jadranské magistrále přispěl už ráno český autobus, který havaroval u města Gospić. Řidič sjel zřejmě z únavy z vozovky, nikdo se prý ale nezranil.