Islamisté zničili nejstarší křesťanský klášter v Iráku. Ukázaly to satelitní snímky

Radikálové z Islámského státu (IS) mají na svědomí další významnou blízkovýchodní památku – někdy v rozmezí mezi srpnem a zářím 2014 srovnali se zemí nejstarší křesťanský klášter v Iráku. Vyplývá to ze satelitních snímků, které ukazují trosky kláštera svatého Eliáše z 6. století. Památka se nacházela poblíž Mosulu, což je irácká bašta IS.

Satelitní snímky zničeného iráckého kláštera svatého Eliáše
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Satelitní snímky s velkým rozlišením pořídila firma DigitalGlobe. Podle experta Stephena Wooda bylo místo zničeno mezi koncem srpna a koncem září 2014. Na snímcích z období předtím je vidět náboženský objekt na ploše asi 2500 metrů čtverečních, jemuž chyběla větší část střechy. Měl 26 rozlišitelných místností včetně kaple a svatyně.

Na snímcích o měsíc starších jsou „doslova rozdrcené zdi“, sdělil Wood. Radikálové prý použili mimo jiné buldozery, kladiva či výbušniny.

Klášter svatého Eliáše založil kolem roku 590 asyrský mnich. Po staletí byl centrem křesťanské komunity. Za první světové války sloužil jako útočiště uprchlíků. I později ho vyhledávali poutníci, protože uvnitř objektu se nachází zdroj minerální vody.

Za bojů, v nichž byl roku 2003 svržen prezident Saddám Husajn, o objekt pečovali američtí vojáci, kteří klášter oplotili, aby ho chránili. V roce 2008 se dovnitř dostali iráčtí archeologové, klášter ale stále nebyl plně prozkoumán.

„Nedokážu vyjádřit svůj smutek. Srovnávají se zemí naši křesťanskou tradici v Mosulu. Považujeme to za snahu vyhnat nás z Iráku, skoncovat s naší existencí.“

Paul Sábit Habíb, reverend žijící v kurdském Irbílu

„Zničili velkou část hmatatelné historie,“ okomentoval zprávu o zničení kláštera chaldejský kněz z Michiganu Yousif Boji. Ten si pamatuje, jak se před téměř šedesáti lety zúčastnil mše v klášteře svatého Eliáše. „Naše církev byla v minulosti podobně pronásledovaná několikrát, ale máme důvěru v sílu pravdy a Boha,“ řekl.

Irácký klášter svatého Eliáše před zničením
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Col. Juanita Chang

Suzanne Bottová strávila jako poradkyně amerického ministerstva zahraničí při obnově kláštera dva roky a zpráva o jeho zničení ji dohnala k slzám. „Přišli jsme zde o velmi hmatatelný pozůstatek kořenů jedné církve,“ zdůraznila. 

Irácký klášter svatého Eliáše před zničením
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Staff Sgt. Russell Lee Klika

IS obsadil severní Irák v roce 2014 a systematicky odtud vyhání nemuslimy a ničí historické památky nevyčíslitelných hodnot.

Podle AP se klášter svatého Eliáše dostal na seznam více než stovky zdemolovaných historických míst, mezi nimiž jsou mešity, hrobky i kostely a chrámy v Iráku a v Sýrii. Za své vzaly monumenty v Ninive, Palmýře, Hatře a Idlíbu.