Mise OPCW se zabývala celkem jedenácti případy, kdy měla být syrskou vládou použita „chemie“. „V jednom případě analýza některých krevních vzorků ukázala, že jednotlivci byli v určitou dobu vystaveni sarinu nebo látce podobné sarinu,“ sdělil Ahmet Üzümcü s tím, že původ látky je nejasný, stejně jako okolnosti, za nichž byli Syřani sarinu vystaveni.
Syrská vláda viní z používání chemických zbraní rebely. V zemi došlo už k několika útokům, při nichž byly použity. Jednou z oblastí byla povstalci ovládaná Ghúta u Damašku, kde byl podle zprávy expertů OSN sarin nasazen v srpnu 2013.
Tehdy zahynulo několik set lidí a Spojené státy se málem uchýlily k intervenci. Damašek se ale nakonec rozhodl svůj chemický arzenál zničit.
Znepokojující zvěsti o „chemii“ v rukou islamistů
Informace o nových útocích ovšem vyvolávají dojem, že v Sýrii část chemických látek zůstala a dostala se navíc do nepovolaných rukou. Americký list Wall Street Journal loni v létě napsal, že Washington viní radikály z IS z použití zakázaných chemických zbraní proti iráckým Kurdům. Podle Američanů si je teroristé zřejmě sami vyrábějí.
Rusko nyní hovoří o použití chemických zbraní v Sýrii. Michail Uljanov z ruského ministerstva zahraničí považuje za pravděpodobné, že se teroristé z IS dostali k sarinu v Turecku. Uljanov citoval tureckého zákonodárce, který nedávno představil důkazy.
IS ztratil pětinu území, které v Sýrii dobyl, tvrdí koalice
Na pozice IS útočí už přes rok mezinárodní koalice v čele s USA. Od září zasahuje do syrské občanské války také Rusko. Koalice tvrdí, že extremisté loni ztratili pětinu území dobytého v Sýrii a 40 procent území v Iráku.
Zřejmě největší ztrátou je irácké město Ramádí, do jehož centra se tamní armáda dostala v prosinci. Irácké město Tikrít ležící severně od Bagdádu ovládal IS osm měsíců, než ho loni v dubnu šíitské milice pomohly armádě dobýt zpět.
Dalším velkým bojištěm bylo severosyrské město Kobani, kde žijí hlavně Kurdové. Koalice tamní pozice IS bombardovala několik měsíců, než loni v lednu kurdští obránci oznámili, že mají většinu Kobani v rukou. Později pak ovládli Tall Abjad ležící u turecké hranice na východě Sýrie.