Turecko a Saúdská Arábie se dohodly na strategické spolupráci

Sýrie, boj proti terorismu i prohloubení vzájemné hospodářské a vojenské spolupráce jsou tématy návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogan v Saúdské Arábii. Už na úterním jednání se s králem Salmánem dohodli na vytvoření rady pro strategickou spolupráci. Od jednání v Saúdské Arábii si Ankara slibuje mimo jiné snížení závislosti na ruských energetických zdrojích - nyní dováží Turecko z Ruska asi padesát procent zemního plynu.

Recep Tayyip Erdogan a saúdský král Salmán
Zdroj: Reuters

Po vstupu Ruska do syrského konfliktu hledají Turecko i Saúdská Arábie nové partnery. Rijád a Ankara jsou jako dvě sunnitské mocnosti hlavními podporovateli opozice bojující proti autoritářskému režimu prezidenta Bašára Asada. Čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii si vyžádala na 300 tisíc obětí; skoro 12 milionů lidí vyhnala z domovů, z toho přes čtyři miliony za hranice země.

„Nikam se nedostanete, když budete podporovat režim, který nemilosrdně zabil 400 tisíc nevinných lidí konvenčními a chemickými zbraněmi,“ uvedl Erdogan ještě před odletem do Rijádu. Měl tím na mysli nejspíš podporu Moskvy, která se do války v Sýrii přímo zapojila na straně Asadova režimu letos v září.

Video Horizont ČT24
video

Erdogan nabízí Saúdské Arábii strategické spojenectví

Erdogan nabízí Saúdské Arábii strategické spojenectví

Tomáš Laně k roli Turecka v řešení syrské krize

Prezidentský systém je prý pro Turecko správný

Turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu opět obhajoval snahu své vlády prosadit v zemi prezidentský systém. V rozhovoru pro televizní stanici NTV řekl, že výsledek listopadových voleb, v nichž vládní strana AKP získala absolutní většinu, je vzkazem od tureckých občanů, že prezidentský systém má být zaveden po příslušných ústavních změnách. Ubezpečil, že pokud budou prezidentské pravomoci jasně definovány, nehrozí, že v Turecku nastala diktatura.

Opoziční strany proti zavedení prezidentského systému protestují. Podle nich hrozí, že prezident Erdogan, obviňovaný z autoritářských sklonů, dostane prakticky neomezenou moc.