Nebe nad Pekingem se znovu zahaluje. Čína obnovila krizový stupeň

Čína znovu varovala před znečištěním ovzduší a podruhé v krátké době vyhlásila v hlavním městě nejvyšší, rudý stupeň ekologického ohrožení. Nepříznivé počasí dorazí v příštích dnech do Pekingu z centrálních regionů a zasáhne i chladný čínský severovýchod.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodajka ČT: Tentokrát má být znečištění ještě silnější

Útok smogu se očekává hlavně v sobotu večer a bude trvat až do úterý, oznámilo Národní meteorologické středisko. Viditelnost v Pekingu a dalších několika městech nebude vyšší než jeden kilometr. V hlavním městě zamoření přesáhne limitní stupeň 500. Už v případě polovičního zamoření doporučují úřady obyvatelstvu nevycházet.

Peking vyhlásil rudý stupeň ohrožení poprvé minulý týden. Polovina vozidel nesměla vyjíždět do ulic, školy byly uzavřeny a venkovní stavební práce zakázány.

Opatření skutečně vedla k mírnému zlepšení stavu. S ustálením běžného provozu města se ale nečistoty v ovzduší znovu nahromadily. Zákaz venkovních aktivit školní mládeže platil minulý týden i v Šanghaji.

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová v severokorejské metropoli Pchjongjangu

Barbora Šámalová

Zpravodajka ČT v Pekingu

„Dnes si Peking ještě užíval modrou oblohu. Smog usedne na město až zítra a pokryje oblohu zhruba čtyři dny. Úřady se ale poučily a vyhlašují pohotovost raději s předstihem."

Barbora Šámalová

Zpravodajka ČT v Pekingu