Moskva rozšíří sankce. Zavede seznam „zakázaných prací a služeb“ pro turecké firmy

Moskva zakáže ruským firmám uzavírat nové smlouvy s tureckými dodavateli v řadě odvětví. Kromě již platných omezení v turistice a stavebnictví půjde také o restaurace a hotely, dřevařství či o výcvik pilotů. Turci budou také zcela vyloučeni z ruských státních zakázek ve všech odvětvích. Moskva navíc požaduje od Ankary odškodnění za bombardér, který Turecko koncem listopadu sestřelilo.

O dalších chystaných ruských sankcích proti Turecku informoval list Kommersant, který měl možnost nahlédnout do návrhu příslušného vládního usnesení, předloženého premiérovi Dmitriji Medvěděvovi 9. prosince. Usnesení zavede seznam prací a služeb, které budou mít turecké firmy zakázáno vykonávat v Rusku. Omezení se však budou vztahovat jen na nové kontrakty a vláda také bude mít možnost udělovat výjimky. Momentálně se prý ladí detaily.

Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se prudce zhoršily po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami minulý měsíc u turecko-syrských hranic. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil koncem listopadu sankce proti Turecku, které například zakazují dovoz potravin a zemědělských plodin, pozastavují vládní programy spolupráce a omezují zaměstnávání tureckých občanů v zemi.

Turci se v Rusku podíleli na stavbách za miliardy dolarů. Rusko z Turecka dováželo především rajčata a citrusy. Zákaz postihl také dovolené ruských turistů v Turecku, které je pro Rusy jednou z nejoblíbenějších destinací.

Video Moskva připravuje další sankce proti Ankaře
video

Moskva připravuje další sankce proti Ankaře

Rozšíření sankcí ale podle Kommersantu vypadá „poměrně měkce“. Představitelé řady odvětví si oddychli, což platí zejména o přepravcích v automobilové dopravě, pro pivovarnictví (turecká společnost Anadolu Efes se svými šesti pivovary v zemi ovládá zhruba 13-14 procent ruského trhu) nebo maloobchod. 

„Nechceme se sami seknout ani do ruky, ani do nohy. Sankce mají být zaměřeny v prvé řadě na to, aby minimálně poškodily ruskou ekonomiku,“ objasnil nejmenovaný vládní představitel.

Podle Ankary Moskva zveličuje vojenskou hrozbu

Moskva si podle svého velvyslance v Turecku klade tři podmínky pro normalizaci vztahů: Turecko se omluví, potrestá viníky a zaplatí za způsobenou škodu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sice již vyjádřil nad incidentem politování, omluvu ale vyloučil.

Mluvčí turecké diplomacie navíc ve středu dodal, že vyplatit odškodnění není možné - Rusové by se naopak měli zaručit, že už turecký vzdušný prostor nenaruší. Turecko obvinilo Moskvu ze zveličování vojenských hrozeb, které podle Ankary ve skutečnosti neexistují.