Páteční násilnosti v burundské metropoli si vyžádaly na devět desítek obětí

Při pátečních násilnostech v Burundi zahynulo 87 lidí včetně osmi členů bezpečnostních sborů. Armáda oznámila, že 79 obětí tvoří povstalci, kteří se podíleli na nočním útoku na tři vojenské objekty. Někteří místní obyvatelé ale tvrdí, že vojáci mnoho lidí v ulicích metropole Bujumbury postříleli z pomsty. Panují obavy, že se může znovu rozhořet násilí, které Burundi zachvátilo na jaře kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Pierra Nkurunzizy.

V Bujumbuře našli desítky těl
Zdroj: Reuters Autor: Jean Pierre Aime Harerimana

Mluvčí armády Gaspard Baratuza prohlásil, že zadrženo bylo 45 členů blíže neupřesněné skupiny, která za útoky stála, a přitom bylo zabaveno 97 zbraní. Zraněno prý bylo 21 vojáků. „Vyčišťovací operace“ byla podle něj dokončena, původní zprávy přitom hovořily o 12 zabitých útočnících.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenované svědky oznámila, že v ulicích Bujumbury se našla těla 40 zastřelených lidí, z nichž někteří měli ruce svázané za zády. Nalezené oběti jsou především mladí lidé, které někdo zastřelil zblízka. Zatím není jasné, zda nález souvisí s pátečními útoky na armádní objekty. Podle zdrojů agentury AFP policie v pátek dělala razie v několika čtvrtích, zatýkala na potkání všechny mladé lidi a střílela na ně.

Páteční násilí souvisí s konfliktem, který v zemi na jaře vyvolal Nkurunziza, když oznámil, že bude usilovat o třetí mandát. Kritici to označili za protiústavní, ale Nkurunziza přesto kandidoval a v červenci ve sporných volbách zvítězil. Podle opozičních skupin si násilí před volbami a po nich vyžádalo přinejmenším 240 obětí. Tisíce lidí ze strachu z obnovení ozbrojeného konfliktu utekly do sousedních států, především na sever Tanzanie.

Světové mocnosti se obávají, že by Burundi mohlo postupně znovu zabřednout do etnických konfliktů, ze kterých se dostalo v roce 2005 po ukončení 12 let trvající občanské války. Rada OSN pro lidská práva proto v pátek odhlasovala, že bude o situaci jednat ve čtvrtek na svém mimořádném zasedání. Na žádost Francie by se události v Burundi mohly dostat i na pořad jednání Rady bezpečnosti.

/*json*/{"map":{"lat":-1.918121034662698,"lng":29.61596482021493,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-3.3406958799501285,"lng":29.36920166015625,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/