Výsada bezvízového cestování do USA nemá platit pro ty, kdo pobývali v Sýrii nebo Iráku

Sněmovna reprezentantů schválila zpřísnění podmínek bezvízového styku mezi Spojenými státy americkými a zeměmi, které výhodu využívají. V současné době je v americkém programu bezvízového styku 38 převážně evropských zemí včetně České republiky. O návrhu by měl hlasovat také americký Senát.

Video Sněmovna reprezentantů schválila zpřísnění podmínek bezvízového styku s USA
video

Sněmovna reprezentantů schválila zpřísnění podmínek bezvízového styku s USA

V USA se mají zpřísnit kontroly cizinců přijíždějících do země v rámci bezvízového styku v reakci na nedávné teroristické útoky v Paříži. Nově se do Spojených států bez víz nedostanou lidé, kteří od března 2011 pobývali v Iráku, Íránu, Sýrii a Súdánu.

„Zákon pomůže odstranit mezery v bezpečnosti a zlepší naše schopnosti zastavit nebezpečné osoby předtím, než dosáhnou našeho pobřeží,“ uvedl předseda bezpečnostního výboru Michael McCaul.

Návrh zákona získal podle očekávání širokou podporu mezi zákonodárci v řadách republikánů, kteří Kongres ovládají, ale také demokratů. Ruku pro něj zvedlo 407 členů této komory amerického Kongresu, pouze 19 členů bylo proti. O návrhu by měl hlasovat také americký Senát, datum ale zatím nebylo stanoveno.

Kontroverzní výroky Trumpa: Do USA by nevpustil žádné muslimy

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump by přitom v otáce hranic šel dál. Návrhem, aby se uzavřely hranice pro všechny muslimy, vzbudil velký rozruch a kritiku jak od demokratů, tak z řad republikánů.

Pobouřil také americkou muslimskou obec a podle Bílého domu jsou Trampovy výroky morálně zavrženíhodné. „To, co řekl Donald Trump, ho diskvalifikuje pro funkci prezidenta,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.