Pešmergové dobyli Sindžár, nad městem vztyčili kurdskou vlajku

Oddíly iráckých Kurdů vstoupily do severoiráckého Sindžáru. V centru města vztyčili kurdskou vlajku a slavili jeho dobytí výstřely do vzduchu. Ve čtvrtek zahájili Kurdové operaci, která má z tohoto města obývaného původně menšinou jezídů vytlačit radikály z Islámského státu (IS).

Pešmergové vstupují do Sindžáru
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bram Janssen

Kurdové nasadili do akce na 7500 bojovníků (pešmergů), které podporuje letecká koalice vedená Spojenými státy. V kurdských jednotkách bojují také jezídové.

Při slavení v centru města byli novináři AP, kteří ale také citovali jednoho z kurdských velitelů, podle něhož jsou oslavy předčasné, protože město ještě zcela osvobozeno není. To naznačil i Kerry, když v Tunisku prohlásil, že v Sindžáru je stále několik bojovníků IS.

Zatímco prezident Kurdistánu Masúd Barzání ohlásil dobytí města, americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že si je jist, že Sindžár bude brzo od islamistů osvobozen. „Bude to mít velký vliv na osvobození Mosulu,“ řekl Barzání, který s novináři hovořil na hoře Sindžár nad městem.

Ve čtvrtek pešmergové obsadili přístupové silnice vedoucí do města z východu a západu. Jejich cílem je ovládnout zásobovací trasu IS vedoucí do Iráku ze syrské Rakky, která je baštou radikálů. Sindžár leží mezi Rakkou a Mosulem, tedy druhým největším iráckým městem.

Video Kurdové vstoupili do centra Sindžáru
video

Kurdové vstoupili do centra Sindžáru

Všechny hlavní cesty do města jsou nyní obsazeny Kurdy. Jako první postupovali pyrotechnici, kteří musejí zneškodnit nálože, jež po sobě IS nechává. Na hoře Sindžár u města jsou podle Pentagonu američtí vojenští poradci a pomáhají s výběrem cílů pro letadla koalice.

Člen americké vojenské rozvědky Chance McCraw, který působí v Bagdádu, odhadl, že proti pešmergům stálo zhruba 400 bojovníků IS. Kurdové překvapivě nenarazili na větší odpor, což prý může znamenat, že bojovníci IS s útokem počítali a včas se stáhli. Velitel pešmergů  Ghazí Alí považuje situaci ve městě stále za nebezpečnou.

Pešmergové v Sindžáru
Zdroj: Reuters
Autor: Ari Jalal

Islámští radikálové město, ležící asi 30 kilometrů od syrské hranice, ovládli loni v srpnu. Mnoho jezídů odvlekli, nutili je přestoupit na islám, odvedli stovky žen a dívek a mnozí civilisté se uchýlili do hor v okolí města nebo prchli do iráckého Kurdistánu. OSN tehdy hovořila o pokusu o genocidu.

Důvodem obezřetnosti Kurdů je zkušenost z prosincového pokusu o osvobození Sindžáru. IS se tehdy ubránil a od té doby své pozice v Sindžáru značně posílil. V paměti je také boj o severosyrské Kobani, o něž syrští Kurdové i s pomocí koaličních letadel bojovali čtyři měsíce.

Irácká armáda ohlásila také úspěch v boji o Ramádí, které armáda drží v obklíčení několik měsíců. IS město dobyl v květnu a vojsko se ho pokouší bez úspěchu několik měsíců dobýt zpět. Nyní prý k němu postoupilo ze tří stran a má dobré pozice pro zahájení ofenzívy. Vytlačení IS z tohoto střediska sunnitské provincie Anbár se označovalo za předpoklad úspěšného boje o Mosul. IS do tohoto dvoumilionového města na severu Iráku vstoupil loni a po ústupu armády je obsadil bez boje. 

/*json*/{"map":{"lat":36.367288812341314,"lng":40.715868499560536,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.3166466518213,"lng":41.86211585998535,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/