Rusko poprvé udeřilo proti Asadovým odpůrcům v Sýrii

Rusko zahájilo nálety na pozice odpůrců Assadova režimu v oblasti Homsu a Latákije. Cílem útoků mají být podle Kremlu „teroristé“, podle syrských povstalců přitom Islámský stát (IS) v této oblasti neoperuje.  O vojenskou pomoc prý Moskvu požádal syrský prezident Bašár Asad, přímou vojenskou operaci ale Rusko zatím vylučuje.

Poblíž Homsu nemá IS žádnou baštu. Objevují se proto zprávy amerických zdrojů o tom, že Rusko místo na IS cílilo na jiné radikální skupiny a umírněné rebely. Podle Telegraphu se mluví o islamistické alianci Džaíš al-Fatah a skupině rebelů patřící k Syrské svobodné armádě. K jednomu úderu mělo údajně dojít v Talbišehu.

Ruské ministerstvo obrany však uvedlo jednoznačně, že cílem náletů byly výlučně pozice Islámského státu. Zdroj ze syrských bezpečnostních sil agentuře AFP řekl, že bombardování se po boku Rusů účastní rovněž syrská armáda. Letecké útoky jsou podle tohoto zdroje vedeny v provinciích Hamá, Homs a Latákíja.

Moskva chtěla vykázat Američany ze syrského vzdušného prostoru

Rusové předem upozornili Spojené státy, aby nechaly bojové letouny na zemi, ale neuvedli, kde přesně hodlají udeřit, řekl CNN vedoucí americký představitel s tím, že mise USA normálně pokračují. „Uvítali bychom konstruktivní roli Ruska, dnešní ukázka to ale nenaznačuje. V žádném případě nebudeme měnit naše operace. Jen to posiluje nutnost začít brzy s nekonfliktní a smysluplnou debatou,“ konstatoval zdroj z amerického rezortu obrany, jehož citoval server BBC News.

O možném zapojení Moskvy do náletů proti Islámskému státu (IS) v Sýrii, které uskutečňuje mezinárodní koalice více než rok, se mluvilo několik týdnů. K úderům se o víkendu nově přidala i Paříž. Francouzská letadla cílila na tábor IS, kde zabila třicet lidí.

„Letecké údery už v Iráku a v Sýrii uskutečňuje řada států, včetně USA, nedávno se přidala Francie. Tyto akce ale porušují mezinárodní právo. Aby byly v souladu, musela by být splněna jedna z těchto podmínek – buď rezoluce OSN, nebo žádost o vojenskou pomoc od státu, na jehož území k náletům dochází. V této souvislosti chci oznámit, že syrská vláda požádala vedení Ruska o vojenskou pomoc,“ prohlásil šéf Putinovy kanceláře Sergej Ivanov.

Hlavním cílem je boj proti terorismu a pomoc legitimním autoritám v Sýrii v boji proti terorismu a extremismu.
Dmitrij Peskov
mluvčí Kremlu

Ruské nálety mají trvat jen určitou dobu. „Ruské letecké síly nemohou operovat donekonečna, tato operace má samozřejmě své časové limity. Přesné načasování, druhy zbraní a sil, které mají být použity, ale nemohu v tomto okamžiku komentovat. Všichni naši partneři budou znát detaily ještě dnes,“ konstatoval Ivanov.

CNN: Na syrské základně je 600 ruských vojáků

Rusko dodalo nedávno Asadově armádě stíhací letadla, bezpilotní stroje, obrněné transportéry i vrtulníky. Na vojenské základně u syrské Latákíje už přistála podle syrských vojenských zdrojů řada ruských nákladních letadel s výzbrojí a personálem. Podle CNN je na místě 600 ruských vojáků.

Jak řekl šéf Putinovy kanceláře, nejde o uspokojení vlastních ambicí nebo dosažení zahraničně-politických cílů, ale jde o obranu národních zájmů Ruska. To má v oblasti strategickou základnu v Tartúsu.
Miroslav Karas
zpravodaj ČT

Koordinace vojenských aktivit má podle Moskvy probíhat přes centrum v Bagdádu

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že chce informace o leteckých úderech sdílet se Spojenými státy přes nedávno vzniklé centrum v Bagdádu, díky němuž se budou efektivně koordinovat akce ve vzduchu a na zemi.

„Pokud vznikne společná koalice, o čemž pochybuji, nebo budou dvě koalice - jedna americká a druhá ruská - stejně budou muset své akce koordinovat,“ řekl agentuře Reuters vojenský expert Ivan Konovalov. „Aby byly tamní akce ruských sil legitimní, byl zapotřebí zákon,“ dodal.

Rusko se snaží vrátit do hry – za poslední rok a půl se nachází v rostoucí mezinárodní izolaci, zejména kvůli svým krokům na Ukrajině bylo vyloučeno z řady diplomatických fór a byly na něj uvaleny sankce. Toto je jedna z možností, jak dát najevo, že s Rusy je potřeba nadále počítat.
Jan Šír
Institut mezinárodních studií

Radikálům se poslední dobou daří připravovat syrský režim o rozsáhlá území. Asadův režim přitom bojuje od roku 2011  i s umírněnými povstalci.

Mapa Sýrie
Zdroj: ISW/BBC.com

Co s Asadem? USA se s Kremlem neshodnou

Syrský prezident je spojencem Moskvy, která ho chce udržet u moci. Putin v pondělí na půdě OSN uvedl, že by nálety měly probíhat s mandátem OSN, a vyzval k vytvoření protiteroristické koalice v čele s muslimskými zeměmi.

Západ ale žádá Asadův odchod. Spojené státy dokonce pomáhají s výcvikem umírněným rebelům - ovšem nepříliš úspěšně, protože část z nich po absolvování výcviku zběhla.

Naposledy Putin žádal zákonodárce o svolení k vyslání armády do zahraničí, když chtěl anektovat ukrajinský Krym v roce 2014.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 9 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...